دانستنی های زعفران, زعفران نیوز

اعلام قیمت حداقل و حداکثر قیمت هر مثقال زعفران/ قیمت پایه گمرکی و افزایش قاچاق زعفران

shakhes

نایب رئیس شورای ملی زعفران درحالی قیمت مبادله‌ای انواع زعفران در بازار را اعلام‌ کرد که براساس تغییر تعرفه‌های گمرکی قاچاق زعفران در 1401 را حتمی دانست.

زعفران نیوز- به اعلام غلامرضا میری، قیمت کنونی هر کیلو زعفران دسته ۲۱ میلیون تومان، زعفران پوشال ۲۶ تا ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، سرگل ۲۹ تا ۳۰ میلیون تومان و نگین ۳۶ میلیون تومان است. این قیمت‌ها به گفته او با ماه فروردین ماه تفاوتی نداشته است. گرچه با افزایش زوار در ماه رمضان و ایام عید تا حدودی فروش زعفران در مشهد افزایش یافته، اما نوسان قیمت نداشته است.

قیمت زعفران نسبت به اواخر سال گذشته تغییری نداشته، هر چند نسبت به ابتدای فصل برداشت قیمت ها ۳ تا ۴ برابر رشد  داشته است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران قیمت هر مثقال زعفران دسته را ۱۰۰ هزار تومان، زعفران سرگل را ۱۶۰ تا ۱۸۰ هزار تومان و نگین را حدود ۲۰۰ هزار تومان اعلام کرد.

میری درباره پیش‌بینی صادرات رعفران گفت: با توجه به افزایش تعرفه‌های گمرکی و مشکلات بازگشت ارز پیش بینی می شود صادرات زعفران در فروردین کاهش داشته باشد. این درخالی است که گمرک آمار دقیق صادرات را اعلام نکرده است.

بنابر‌ آمار اعلامی مجموع صادرات زعفران سال 1400گذشته نسبت به سال ۹۹، ۲۴ درصد کاهش داشته است که با توجه به افزایش قیمت پایه گمرکی از ۱۲۵۰ به ۱۵۹۸ دلار و افزایش ۵۷ درصدی تعرفه‌های گمرکی، شورای ملی زعفران پیش بینی کرده که این امر‌منجر به رونق  قاچاق می‌شود. پایان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *