دانستنی های زعفران

فواید زعفران برای زنان

shakhes

زنان ایرانی در آشپزی خود بسیار از زعفران استفاده می کنند. خوشبختانه تا حد زیادی از مزایای زعفران اطلاع دارید . اما زعفران فواید دیگری نیز دارد که می تواند بسیاری از مشکلات رایج زنان را حل کند. زنان به دلیل ویژگی های جنسیتی خود با مشکلات و چالش هایی مانند قاعدگی و بارداری مواجه می شوند که مردان آنها را درک و تجربه نمی کنند. هر یک از این چالش ها و مشکلات دارای دردها و مشکلات آزاردهنده ای است که اگر زنان بیشتر با زعفران و فواید زعفران آشنا شوند ، می توانند به کاهش درد و رنج این مشکلات کمک کنند.

اختلالات قاعدگی

قاعدگی معمولاً هر 28 روز یکبار اتفاق می افتد. بسیاری از زنان چند روز قبل از قاعدگی دچار اختلالاتی می شوند. به عنوان مثال ، افزایش وزن ، اضطراب ، افسردگی ، خستگی ، بی حالی ، کاهش تمرکز و مواردی از این دست. این اختلالات معمولاً پنج روز قبل از قاعدگی بدتر می شوند و سه یا چهار روز پس از قاعدگی ادامه می یابند.

اما علت اختلالات قاعدگی چیست؟ کاهش سطح سروتونین. سروتونین یک ماده شیمیایی یا هورمون است که به انتقال پیام های عصبی بین سلول های مغزی کمک می کند و کاهش آنها قبل از قاعدگی باعث اختلالات روانی می شود.

اما نگران نباشید. زعفران حاوی ترکیباتی است که می تواند تولید سروتونین در مغز ، اختلالات پیش از قاعدگی و حتی افسردگی ناشی از کاهش این هورمون را کنترل کند. علاوه بر این ، زعفران حاوی آنتی اکسیدان هایی است که در صورت مصرف منظم ، می تواند قاعدگی را تحریک کرده و برخی اختلالات قاعدگی را از این طریق کاهش دهد.

فواید زعفران برای زنان در دوران بارداری

دوران بارداری یکی از دوران های سخت و شیرین هر زنی است. این دوره همیشه با چالش ها و دردهایی همراه است که شرایط سختی را برای مادر ایجاد می کند.

قبل از اینکه در مورد زعفران و بارداری صحبت کنیم ، می خواهیم در مورد خرافه ای صحبت کنیم که متأسفانه برخی افراد به آن اعتقاد دارند و خرافات این است که مصرف زعفران در دوران بارداری بر شفافیت پوست جنین تأثیر می گذارد! چنین حرفی دروغ است. طبق تحقیقات انجام شده ، شفافیت پوست نوزاد از ترکیب ژنتیکی والدین ناشی می شود. و مصرف مکمل غذایی هیچ تاثیری بر پاکسازی پوست نوزاد ندارد.

مصرف زعفران در 6 ماه آخر بارداری

زنان باردار همیشه باید از این ادویه با ارزش در مقادیر کم استفاده کنند. زیرا مصرف زیاد زعفران به دلیل ماهیت بسیار گرم آن باعث افزایش دمای بدن و در نتیجه افزایش دمای رحم می شود. در چنین مواردی ، رحم با انقباض و فشرده سازی خود به افزایش دما پاسخ می دهد. این انقباض رحم برای جنین خوب عمل نمی کند. بنابراین ، مصرف این گیاه باید کم باشد (1 تا 2 شاخه زعفران در روز). اتفاقاً مصرف بسیار اندک این گیاه برای زنان باردار بسیار ارزشمند است. اما باید به خاطر داشته باشید که مصرف زعفران در 3 ماه اول بارداری توسط مادر باعث حرکت جنین در رحم می شود. بنابراین ، در 3 ماه اول بارداری نباید از زعفران استفاده کرد.

مصرف زعفران به هضم غذا کمک کنید

یکی از مشکلات زنان باردار مشکلات گوارشی است. دلیل این امر این است که در دوران بارداری ، بدن باید به دو موجود زنده خدمت کند. در نتیجه ، برخی از اعضای بدن مانند معده و روده ها فعالیت خود را به گونه ای تغییر می دهند که نه تنها می توانند به مادر ، بلکه به جنین نیز خدمت کنند.

یکی دیگر از فواید زعفران این است که باعث افزایش انرژی بدن و تقویت اندام ها می شود. زعفران معده را تقویت می کند ، به هضم بهتر غذا کمک می کند و درد ناشی از معده را کاهش می دهد.

به زنان باردار مبتلا به فشار خون بالا کمک کنید ؛ یکی دیگر از مزایای زعفران برای زنان

فشار خون یکی از مشکلاتی است که می تواند در دوران بارداری ایجاد شود. زعفران به دلیل آنتی اکسیدان هایی که در ترکیب خود دارید می تواند در این مدت به کاهش فشار خون کمک کند.

به کاهش درد و کبودی کمک می کند

در دوران بارداری ، ماهیچه های زن کشسان یا کشیده می شوند تا بتواند با رشد جنین فضای بیشتری را به جنین اختصاص دهد. و به طور طبیعی ، کشش و کشش ماهیچه ها با کوفتگی و درد همراه خواهد بود.

زعفران حاوی آنتی اکسیدانی به نام سافرانال است که درد و ضد اسپاسم را تسکین می دهد. و می تواند به زنان باردار کمک کند تا از گرفتگی و درد عضلات خلاص شوند.

کمک به بی خوابی یا کم خوابی

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است برای زنان باردار ایجاد شود ، خواب ناکافی در دوران بارداری است. خوردن زعفران باعث ترشح هورمون سرخوشی یا سروتونین می شود. هنگامی که مقدار کافی سروتونین در بدن وجود دارد. این حالت روحی فرد را بهبود می بخشد و به افراد مبتلا به بی خوابی یا کم خوابی کمک می کند تا خواب بهتر و آرام تری را تجربه کنند.

زعفران طبیعتی گرم دارد. بنابراین ، استفاده از آن برای زنان باردار بسته به طبیعت سرد یا گرم زن متفاوت است. بنابراین قبل از مصرف زعفران حتما با پزشک خود مشورت کنید. توجه داشته باشید که مصرف مقادیر زیاد زعفران برای زنان باردار مفید نیست زیرا باعث انقباض و فشار بر رحم مادر می شود (در 3 ماه اول ، اصلا نباید زعفران مصرف کرد).

کمک به کاهش وزن

حفظ تناسب اندام و جلوگیری از چاقی یکی از مهمترین مسائل زنان است. یکی از دلایل چاقی پرخوری و خوردن تنقلات است. خوردن این غذاها در واقع باعث ترشح سروتونین در بدن می شود. در حالی که یکی از خواص زعفران ترشح سروتونین است. و چون زعفران سروتونین ترشح می کند ، تمایل فرد به خوردن تنقلات و پرخوری را کاهش می دهد.

پیشنهاد زعفرانیه به شما

زعفران ممتاز قائنات 

زعفران جامع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *