آموزش

زعفران تقلبی چگونه درست می‌شود؟

زعفران تقلبی

همان‌طور که می‌دانید خواص بی‌نظیر زعفران و معجزه زعفران در درمان بیماری‌ها، غیرقابل‌انکار است. ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین و نخستین کشور تولیدکننده زعفران، بالغ‌بر ۹۰ درصد از زعفران کل جهان را تولید می‌کند و در زمینه تولید رقیب سرسختی ندارد. تاکنون کشورهایی همچون امارات و هند دست به کارهایی غیراخلاقی مانند ساخت زعفران تقلبی زده‎اند. باتوجه‌به روش‌های تشخیص زعفران اصل از تقلبی به‌راحتی می‌توان زعفران‌های اصل از تقلبی را تشخیص داد. برای آشنایی بیشتر با عوارض مصرف زعفران غیر اصل و تقلبی تا انتهای این مقاله از زعفرانیه همراه ما باشید.

زعفران تقلبی

زعفران یکی از محبوب‌ترین و گران‌قیمت‌ترین ادویه‌های جهان است. علاوه بر استفاده در آشپزی می‌توان در انواع نوشیدنی‌ها، دسرها و… از این گیاه دارویی استفاده نمود. به علت گران‌قیمت بودن این ادویه در بازار امکان دارد هنگام خرید زعفران، به فروشگاه‌های زعفران تقلبی نیز برخورد کنید. در حقیقت برخی افراد با استفاده از ترفندهایی پودر زعفران یا خود گیاه زعفران تقلبی را به مردم می‌فروشند.

به همین دلیل و برای آگاهی بیشتر طرف‌داران زعفران، سعی داریم در این مقاله روش‌های زعفران اصل از تقلبی را به شما آموزش دهیم تا بتوانید به‌راحتی زعفران اصل و تقلبی را از هم تشخیص دهید و زعفران اصل قائنات خریداری کنید. همان‌طور که می‌دانید هر چیز تقلبی حتی درصورتی‌که مقدار کمی از آن مصرف شود می‌تواند آثار مخرب و صدمات جدی برای سلامتی انسان به همراه داشته باشد. به همین دلیل شما باید بتوانید اول زعفران اصل را تشخیص داده و سپس خریداری کنید.

زعفران یکی از گران‌ترین ادویه‌هایی است که در بازار موجود است و افراد به دلیل هزینه زیادی که بابتش پرداخت می‌کنند دوست دارند زعفران اصل را تهیه کنند و پول خود را برای خرید زعفران تقلبی هدر ندهند. بسیاری از افراد زعفران‌های ارزان‌قیمت بازار را به اسم زعفران اصل خریداری می‌کنند و گمان می‌کنند که اصل است؛ اما راه تشخیص آن را بلد نبوده و متضرر می‌شوند.

زعفران‌های تقلبی علاوه بر اینکه زیادی گران هستند، خاصیت زعفران اصل را نیز ندارند. حتی برخی اوقات به دلیل کیفیت بد استفاده از رنگ‌های مصنوعی و شیمیایی برای بدن مضر هم هستند. لازم است بدانید که تولید زعفران تقلبی سال‌ها است که در کشور رواج پیدا کرده و افراد سودجو از این گیاه سوءاستفاده کرده‌اند. پس در انتخاب زعفران حتماً دقت کافی داشته باشید.

زعفران تقلبی چگونه درست می‌شود؟زعفران تقلبی چگونه درست می‌شود؟

قیمت بالای زعفران می‌تواند بسیاری از افراد را وسوسه کند که نمونه تقلبی آن را به مردم عرضه کنند. درصورتی‌که شما روش تشخیص زعفران اصل از تقلبی را بلد نباشید امکان دارد دچار اشتباه شده و زعفران تقلبی را خریداری کنید.

یکی از راه‌هایی که متقلبان جهت افزایش وزن زعفران از آن استفاده می‌کنند، اضافه‌کردن براده آهن به زعفران است که در واقع می‌توان گفت بدترین روش تولید زعفران تقلبی است. روش‌های دیگری همچون استفاده از گلرنگ، اضافه‌کردن گوشت خشک‌شده و حتی پاشیدن آب و شکر روی زعفران وجود دارد که بتوانند وزن آن را بالاتر ببرند.

لازم به ذکر است که یکی دیگر از روش‌های درست‌کردن زعفران تقلبی استفاده از کلاله ذرت است. به این شکل که کلاله‌ها را خشک کرده و به آن‌ها رنگ اضافه می‌کنند. توجه داشته باشید که این رنگ می‌تواند برای سلامتی انسان بی‌نهایت خطرناک باشد.

بررسی رنگ زعفران اصل

شاید بتوان گفت که ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین روش تشخیص زعفران اصل از زعفران تقلبی تشخیص از روی رنگ زعفران است. زعفران اصل دارای رنگی تیره است و هرچه زعفران تیره‌تر باشد بهتر و مرغوب‌تر است؛ اما متأسفانه به علت ناآگاهی، مردم فکر می‌کنند درصورتی‌که زعفران تیره باشد نشان از عدم کیفیت و کهنگی آن است درصورتی‌که دقیقاً برعکس این است.

اگر در زمان خرید رنگ زعفران نارنجی یا به‌شدت قرمز بود به تقلبی بودن آن شک کنید. علاوه بر این می‌توانید از روی مقایسه عکس زعفران تقلبی و عکس زعفران اصلی، تشخیص دهید که کدام اصلی و کدام تقلبی است؛ زیرا که دارای ظاهر متفاوتی باهم هستند.

راهکار تضمینی تشخیص زعفران تقلبیراهکار تضمینی تشخیص زعفران تقلبی

برای این که در زمان خرید زعفران سرتان کلاه نرود بهتر است راه‌هایی که برای تشخیص زعفران اصیل ایرانی از زعفران تقلبی وجود دارد را بشناسید. در واقع تشخیص این امر برای انواع خریداران مختلف است. در زیر به برخی از رایج‌ترین روش‌های تشخیص زعفران اصل از تقلبی اشاره شده است.

 

1. چشیدن زعفران و حل کردن در آب سرد

اولین روش برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی این است که چند تار از زعفران را در دهان خود بگذارید. زعفران اصل طعمی تلخ و کمی خاکی مانند دارد. همچنین طعم آن خیلی غلیظ بوده و شما احساس خواهید کرد که این زعفران اصل است.

علاوه بر این‌، از روی بوی زعفران نیز می‌توانید اصل بودن آن را تشخیص دهید. در واقع زعفران بوی شیرینی دارد؛ اما این را بدانید که هرگز نباید طعم شیرینی داشته باشد. روش دیگری که جهت تشخیص زعفران اصل از زعفران تقلبی وجود دارد این است که زعفران را در آب سرد حل کنید. می دانید که دم کردن زعفران با یخ یکی از روش های تایید شده است. درصورتی‌که زعفران خالص باشد به‌آرامی و حدوداً ۱۰ دقیقه زمان می‌برد که حل شود؛ درحالی‌که زعفران غیر اصل و تقلبی به‌سرعت رنگش پخش شده و حل خواهد شد.

بوی زعفران2. بوی زعفران

بوی زعفران اصل شیرین است و به دلیل غلظت سافرانالی که دارد رایحه‌ای به‌شدت غلیظ و شدید خواهد داشت. در مقابل زعفران تقلبی بوی خاصی ندارند و درصورتی‌که در محیط باز قرار بگیرد در مدت‌زمان اندکی بوی خود را از دست می‌دهد.

بوی شیرین زعفران اصل یک رایحه میانی بین گیاه یونجه و عسل است و کسانی که شامه قوی دارند متوجه این بو خواهند شد. پیروکروسین یک ماده طبیعی موجود در زعفران است که رنگ و طعم و بوی آن را ایجاد کرده و در زعفران‌های تقلبی به علت نبود این ترکیب طبیعی ما عطروطعم اصلی زعفران را نخواهیم داشت.

3. رنگ و شکل زعفران

از دیگر روش‌های تشخیص زعفران اصل از تقلبی توجه به رنگ و شکل زعفران است. زعفران اصل با تقلبی تفاوت زیادی دارد و درصورتی‌که شما عکس زعفران تقلبی را دیده باشید به‌راحتی متوجه غیر اصل بودن آن خواهید شد. نخ‌های زعفران اصل به‌صورت شاخه‌دار و شعبه دار هستند؛ اما زعفران غیراصل و تقلبی این‌گونه نیست و همچون نخ‌های قرمزرنگ بدون شاخه در ظرف قرار می‌گیرد.

لازم به ذکر است که رنگ زعفران نیز در تشخیص زعفران اصل از تقلبی بسیار حائز اهمیت است. به صورتی که زعفران‌های اصلی قرمز تیره هستند و تعدادی از شاخه‌ها هم به رنگ زرد در بین آن وجود دارند. در مقابل زعفران تقلبی بیشتر به نارنجی تمایل داشته و دیگر خبری از شاخه‌های قرمز تیره در آن نخواهد بود؛ اما ممکن است بعضی از افراد شاخه‌های بی‌کیفیت را با رنگ‌های مصنوعی به رنگ قرمز تیره دربیاورند و شما از این روش نتوانید به‌درستی این موضوع را تشخیص دهید.

تشخیص زعفران تقلبی؛ نخ‌ های زعفران را به هم بمالید تا از اصل بودن آن مطمئن شوید4. تشخیص زعفران تقلبی؛ نخ‌ های زعفران را به هم بمالید تا از اصل بودن آن مطمئن شوید

خواص دارویی زعفران و فواید آن برای سلامتی باعث شده است این طلای سرخ محبوبیت زیادی داشته باشد. برای بهره‌مندی از خواص آن باید اطمینان لازم را نسبت به اصل بودن آن داشته باشید. یکی دیگر از روش‌های تشخیص زعفران اصل از تقلبی این است که تعدادی از نخ‌های زعفران را در آب سرد خیس کنید و بعد از آب در بیاورید و بین انگشتان خود مالش دهید. درصورتی‌که زعفران اصل باشد نباید به‌راحتی ازهم‌پاشیده و له شود؛ اما زعفران تقلبی به‌راحتی ازهم‌پاشیده شده و به گرده تبدیل خواهد شد.

شاید بتوان گفت که این راه از بهترین و مطمئن‌ترین راه‌های تشخیص زعفران اصل و باکیفیت از تقلبی است. یکی دیگر از حالاتی که باید متوجه تقلبی بودن زعفران شویم این است که بدانیم این گیاه به‌هیچ‌عنوان چرب نیست و اگر تعدادی از نخ‌های آن را روی یک ورق کاغذ قرار دهید نباید از خود چربی خارج کند و کاغذ خیس شود؛ اما اگر مشاهده کردید بعد از مدتی کاغذ خیس و نخ زعفران تکه‌تکه شد بدانید که زعفران تهیه شده ناخالصی دارد.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده باید گفت درصورتی‌که قصد استفاده از زعفران را دارید، اصلاً جایگزینی برای آن پیدا نکنید. خیلی‌ها جایگزین‌هایی همچون پودر زعفران یا شربت زعفران استفاده می‌کنند. پودر زعفران در واقع دست‌وبال متقلبان را برای تولید زعفران تقلبی باز می‌کند. توجه داشته باشید که تشخیص زعفران اصل از تقلبی در حالت پودری آن کمی مشکل است.

باتوجه‌به عوارض مصرف زعفران غیر اصل و تقلبی شناخت زعفران اصل بسیار مهم و ضروری است. علاوه بر این شربت‌های زعفران حاوی مواد شیمیایی و نگهدارنده‌هایی هستند که برای بدن مضر است. شما نیز می توانید برای خرید زعفران اصل از شرکت زعفرانیه به صورت حضوری و آنلاین در کمترین زمان ممکن اقدام کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *