دانستنی های زعفران

8 نکته ضروری در نگهداری زعفران در خانه که هر کسی باید بداند

8 نکته ضروری در نگهداری زعفران در خانه که هر کسی باید بداند

8 نکته ضروری در نگهداری زعفران در خانه که هر کسی باید بداند

قیمت بالا و سختی نگهداری زعفران، در خانه آن را به کودکی لوس شبیه کرده که موردعلاقه اطرافیانش است. کوچک‌ترین بی‌توجهی به این کودک می‌تواند آن را به یک موجود غیرقابل‌تحمل تبدیل نماید. این گیاه با عطر، رنگ و طعم بی‌نظیری که دارد در صنعت آشپزی کاربرد بسیاری دارد.

علاوه‌برآن خواص درمانی زعفران از سرماخوردگی گرفته تا خواص زعفران در درمان انواع سرطان و حتی خواص زعفران برای پوست موجب شده به گیاهی محبوب تبدیل شود. روزانه صدها کشاورز و کارگر قبل از طلوع آفتاب به چیدن گل زعفران مشغول می‌شوند تا این گیاه حساس و لطیف از آسیب اشعه‌های خورشید در امان باشد. برای آشنایی بیشتر با آموزش بسته بندی و نگهداری از زعفران در خانه تا انتهای این مقاله از زعفرانیه همراه ما باشید.

چرا باید زعفران را بسته بندی و نگهداری کنیم؟

همان‌طور که بیان شد زعفران به‌عنوان یک ادویه همه‌کاره است که علاوه بر افزودن عطر، رنگ و طعم لذیذ به غذاها و دسرها در زمینه پزشکی نیز مصرف گسترده‌ای دارد. البته از خواص این گیاه برای لاغری نیز نباید غافل ماند. این ادویه خوشمزه و پرخاصیت با محدودیت‌هایی که در پروسه تولید دارد با قیمت بالایی در بازار عرضه می‌شود. برای استعلام قیمت زعفران عمده با ما تماس بگیرید.

ازهمین‌رو نگهداری زعفران در خانه بدون آسیب رسیدن به خواص و کیفیتش اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است تا آسیبی به کیفیت، عطروطعم این ادویه محبوب وارد نشود. زعفران با حساسیت زیادی که نسبت به نور، گرما و رطوبت از خود نشان می‌دهد خواستار محیطی با دمای نسبتاً کم، تاریک و فارغ از رطوبت است. نگهداری زعفران در یخچال با دمای مناسب می‌تواند یکی از بهترین روش‌ ها برای نگهداری زعفران در خانه باشد.

هشت نکته ضروری درباره نگهداری زعفران در خانه

اهمیت نگهداری زعفران در خانه تا زمانی که مورداستفاده قرار بگیرد به‌شدت بالا است؛ زیرا که شرایط نادرست می‌تواند موجب ازبین‌رفتن رنگ، عطر و خواص این گیاه فوق‌العاده شود. در ادامه به برخی موارد مهم و ضروری در نگهداری زعفران در خانه اشاره شده است.

 

1. دور بودن از نور خورشید

اگر زعفران به مدت طولانی در معرض نور به‌ویژه نور مستقیم خورشید قرار گیرد، به‌مرور رنگ آن تغییر نموده و کیفیت آن بسیار کم می‌شود؛ پس در صورت نگهداری زعفران در خانه برای محافظت از زعفران در برابر نور، یا زعفران را در ظروف شیشه‌ای تیره نگهداری کنید و یا آن را در یک مکان تاریک مانند کابینت یا یخچال قرار دهید؛ بنابراین سعی کنید هیچ‌وقت زعفران را در مقابل تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید؛ زیرا که موجب کاهش رنگ زعفران می‌شود و باعث می‌شود کیفیت زعفران به‌شدت پایین بیاید.

همان‌طور که گفته شد زعفران به نور بسیار حساس است. این حساسیت به‌قدری زیاد است که در زمان برداشت نیز زعفران را در سحرگاهان و به‌دوراز نور خورشید برداشت می‌کنند. این ادویه پرخاصیت در صورت قرارگرفتن در معرض نور زیاد، عطر و رنگ خود را از دست می‌دهد.

بهترین روش برای نگهداری از زعفران این است که آن را در ظرفی قرار دهید که نور به داخل آن نفوذ نکند. روش دیگر این است که ابتدا زعفران را در فویل آلومینیومی بپیچید و سپس در ظرفی قرار دهید. فویل آلومینیومی زعفران را در برابر نور و هوا محافظت می‌کند. در واقع جهت حفظ طعم و عطر نفیس زعفران نگهداری مناسب از آن ضروری است. زعفران را در ظرف دربسته و دور از نور مستقیم خورشید، گرما و رطوبت نگهداری کنید. از یک ظرف شیشه‌ای تیره یا یک ظرف فلزی استفاده کنید و از حداقل قرارگرفتن در معرض اکسیژن اطمینان حاصل نمایید.

2. نگهداری در یخچال فریزر

یکی دیگر از عوامل مؤثر بر ماندگاری بیشتر زعفران دمای نگهداری آن است. در صورت نگهداری زعفران در خانه این ادویه را در محیطی با دمای حدود 20 درجه سانتی گراد قرار دهید. با این تفاسیر دمای محیط اتاق در صورتی که از حالت عادی بالاتر نباشد، برای نگهداری این گیاه مناسب است. در صورتی که مجبور به نگهداری زعفران در یخچال به عنوان یک محیط خنک برای نگهداری آن هستید، لازم است به نکات زیر توجه نمایید:

  • زمانی که زعفران را از یخچال برای استفاده بیرون می‌آورید تنها چند ثانیه مهلت دارید تا آن را دوباره به محیط قبلی خود بازگردانید. اگر زمان بیشتری به زعفران بدهید، رطوبت هوای اطراف خود را جذب خواهد کرد و رطوبت به‌عنوان یکی از دشمنان این گیاه ارزشمند شناخته می‌شود.
  • یخچال فقط می‌تواند به مدت دو هفته شرایط نگهداری زعفران را فراهم نماید و بعد از آن خاصیت زعفران از بین خواهد رفت.

دقت داشته باشید که نگهداری زعفران خشک در یخچال بهتر است. اگرچه نگه‌داشتن زعفران به‌صورت خشک بهتر است؛ اما درمورد مدت نگهداری زعفران در یخچال شما می‌توانید زعفران آب شده خود را به مدت دو هفته نگهداری نمایید. کافی است مایع حاوی زعفران را داخل ظرفی دربسته و غیر پلاستیکی بریزید و آن را داخل یخچال یا فریزر قرار دهید.

جلوگیری از هوا کشیدن زعفران3. جلوگیری از هوا کشیدن زعفران

بسیار مهم است که برای نگهداری زعفران در خانه، حتماً از ظرف دربسته و مناسب استفاده کنید و بعد از هر بار استفاده درب ظرف را محکم ببندید تا از نفوذ هوا و اکسیژن به درون ظرف جلوگیری نمایید؛ زیرا اکسیژن یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر کیفیت زعفران است و بنابراین برای افزایش طول عمر و مرغوبیت زعفران لازم است آن را به‌دوراز اکسیژن و هوای آزاد قرار دهید. در واقع آموزش بسته بندی و نگهداری از زعفران در خانه می‌تواند در حفظ کیفیت آن بسیار مؤثر باشد.

4. استفاده از بسته بندی مناسب

بهترین روش برای نگهداری از زعفران استفاده از ظروف شیشه‌ای یا فلزی است. نگهداری زعفران در خانه و در داخل این ظروف باعث می‌شود که هم عطروطعم آن حفظ شود و هم خواص آن از دست نمی‌رود. در واقع راحت‌ترین روش برای نگهداری زعفران استفاده از ظروف خشک و بدون هوا و تمیز و قراردادن آن در مکانی است که در معرض نور خورشید نباشد. شما می‌توانید انواع زعفران بسته بندی را با کیفیت بالا و قیمت مناسب از زعفرانیه تهیه کنید.

زمانی که زعفران تازه، مرغوب یا هر نوع زعفران دیگری در معرض رطوبت  قرار می‌گیرد، فواید خود را به‌سرعت از دست می‌دهد و در آینده قابل‌استفاده نیست. حتی اگر زعفران مدتی با اکسیژن تماس داشته باشد ممکن است خراب شود. به همین دلیل است که به یک ظرف دربسته و تمیز نیاز دارید که هوا نتواند در آن گردش داشته باشد. همچنین باتوجه‌به نکاتی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم بهتر است این ظرف از خصوصیات زیر نیز برخوردار باشند:

  • بدنه ظرف تیره باشد تا از زعفران در برابر نور محافظت کند.
  • ظرف از نوع دردار و فاقد ترک یا درز باشد و در آن به‌خوبی چفت شود تا از نفوذ اکسیژن و رطوبت به زعفران جلوگیری نماید.

5. خشک کردن زعفران قبل از نگهداری

دسته دیگری از افراد به‌منظور نگهداری زعفران در خانه برای طولانی‌مدت و جلوگیری از وجود ناخالصی در نوع پودر شده ترجیح می‌دهند آن را به‌صورت تازه تهیه و خشک کنند. برای این کار لازم است نخ‌های زعفران را از شکوفه‌های آن جدا کرده و به‌صورت مجزا بر روی حوله‌ای قرار دهید. سپس روی زعفران‌ها را با دستمال بپوشانید تا به‌عنوان پوششی در برابر نور عمل نمایند.

زعفران‌ها را به مدت سه الی چهار روز در جای خشک و گرم و به‌دوراز نور مستقیم قرار دهید. سپس با لمس هر نخ از خشکی و شکننده بودن آن‌ها اطمینان حاصل نمایید و در صورت نیاز زمان بیشتری به کلاله‌های زعفران برای خشک‌شدن دهید. در واقع فرایند خشک‌کردن زعفران بسیار ساده است؛ اما دانستن نکات کلیدی زیر برای حفظ بیشتر خاصیت این گیاه ضروری است.

  • ظرفی کم‌عمق برای قراردادن کلاله‌ها در نظر بگیرید.
  • توجه کنید هیچ‌کدام از نخ‌ها بر روی دیگری قرار نگیرد و کاملاً از هم جدا باشند.
  • زعفران‌ها را در جایی تاریک قرار دهید.

این مهم است که اول زعفران را کاملاً خشک کنید تا هیچ رطوبتی نداشته باشد. بعد از اینکه زعفران خشک شد و حالت ترد به خودش گرفت، می‌توانید زعفران را آسیاب کنید. بهتر است زعفران را هر وقت خواستید استفاده کنید آسیاب نمایید تا عطروطعم بیشتری داشته باشد. آسیاب‌کردن را می‌توانید با هر وسیله‌ای که در منزل دارید انجام دهید. ظروف چوبی برای این منظور بسیار مناسب هستند؛ اما با هر وسیله دیگری هم می‌توانید رشته‌های زعفران را کامل خرد کنید تا به پودر تبدیل شود.

6. نگهداری زعفران در دمای مناسب

بهتر است برای نگهداری زعفران در خانه آن را در دمای زیر 20 درجه سانتیگراد نگهداری کنید؛ اما نگهداری زعفران در یخچال نیز توصیه نمی‌شود. همان طور که گفته شد مشکل نگهداری این ادویه گران قیمت در یخچال این است که وقتی از یخچال خارج می‌کنید رطوبت را جذب می‌کند. این تغییر دما می‌تواند مشکلات زیادی را برای زعفران ایجاد نماید، از جمله اینکه جداسازی رشته‌ها را از یکدیگر دشوار می‌کند.

7. زعفران را در مکان خشک قرار دهید

متأسفانه، زعفران خیلی سریع رطوبت را به خود جذب می‌کند و این امر به‌شدت ممکن است کیفیت آن را تحت‌تأثیر قرار دهد. رطوبت می‌تواند میزان رنگ‌دهی زعفران را تا حد بسیار زیادی کاهش داده و همچنین سبب افت عطروطعم آن بشود؛ پس حتماً سعی نمایید برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به درون زعفران آن را در ظرف دربسته ریخته و در مکان خشک نگهداری نمایید. رعایت این نکته در خرید زعفران عمده که حجم زیادی از زعفران تهیه می‌شود و مدت زمان بیشتری تا مصرف شدن نیاز دارد، حائز اهمیت است.

همان‌طور که بیان شد بهترین روش برای نگهداری از زعفران قراردادن آن در داخل ظرف مناسب است. بعدازاین اینکه آن را داخل ظرفی مناسب قرار دادید آن را در مکانی خنک و خشک که در معرض نور خورشید نباشد قرار دهید. مکان ایده‌آل برای نگهداری آن کابینت آشپزخانه است. به این واقعیت توجه داشته باشید که باید سعی کنید کابینت فلزی نباشد؛ زیرا گرما را جذب می‌کند و می‌تواند سبب فاسدشدن زعفران شود.

دقت داشته باشید از انتقال زعفران به ظرف پلاستیکی خودداری نمایید؛ زیرا ممکن است بوها را جذب کرده و کیفیت آن را تحت‌تأثیر قرار دهد. با این مراحل می‌توانید مدت‌زمان ماندگاری زعفران را افزایش دهید و از طعم و عطر متمایز آن در آشپزی خود برای مدت طولانی لذت ببرید.

8. زعفران را در یک کابینت مناسب قرار دهید

بهترین روش برای نگهداری از زعفران ریختن آن داخل ظرف مناسبی و قراردادن آن در کابینت آشپزخانه است. بهتر است کابینت‌های چوبی داشته باشید؛ زیرا کابینت‌های فلزی در تابستان گرم می‌شوند. در واقع در صورت نگهداری زعفران در خانه بهترین مکان برای نگهداری آن مکانی تاریک و خنک است که هیچ نوری چه طبیعی و چه مصنوعی به آن نفوذ نکند. نگهداری این ادویه گران‌قیمت در یخچال یکی از اشتباهات رایج است؛ زیرا زعفران اصل پس از نگهداری در یخچال رطوبت را جذب می‌کند.

 

نگهداری زعفران در یخچال در صورت عدم توجه به نکات بیان شده بزرگ‌ترین اشتباه است. سعی کنید زعفران را در یخچال نگهداری نکنید؛ زیرا زعفران هرچقدر مهروموم شده باشد نمی‌توان آن را کاملاً از نفوذ رطوبت حفظ کرد. هنگامی که زعفران خارج از یخچال و در دمای اتاق قرار می‌گیرد، تمایل به جذب رطوبت دارد. درصورتی‌که مجبور به نگهداری آن در یخچال شدید، فقط مقداری که نیاز دارید را از ظروف موردنیاز خارج کنید و بلافاصله ظروف را دوباره در یخچال قرار دهید تا جذب رطوبت آن کمتر شود.

البته لازم به ذکر است که نوع ظرفی که برای نگهداری زعفران انتخاب می‌کنید نیز در تعیین محل نگهداری آن مؤثر است. درصورتی‌که ظرف شما شفاف است و زعفران را داخل فویل نپیچیده باشید، می‌توانید با قراردادن ظرف در یک کابینت دربسته و تاریک از آن محافظت نمایید. به‌طورکلی بهتر است ظرف زعفران را در جای خشک و خنک، به طور ایده‌آل در انبار یا کمد نگهداری نمایید.

info 8

info 8

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *