آموزش

راهنمای آموزش کاشت زعفران در منزل و باغچه

کاشت زعفران در منزل

شاید شنیده باشید که کاشت زعفران در منزل و باغچه هم انجام می‌شود؛ اما باید به این نکته توجه داشته باشید که این موضوع در مورد تمام باغات و برای تمام درختان قابل‌انجام نیست. همان‌طور که می‌دانید زعفران در فصل تابستان برعکس اکثر گیاهان در خواب است. درست در این فصل که تمام گیاهان فعال هستند و نیاز به آبیاری دارند رسیدن رطوبت به بنه زعفران باعث ایجاد بیماری قارچ و یا کنه در آن می‌شود که می‌تواند پیازها را از بین ببرد و باعث کاهش عملکرد زعفران شود.

با وجود تمام این موارد در صورت رعایت نکات طرز کاشت زعفران در گلدان و باغچه می‌توان زعفران اعلاء و درجه‌ یک در خانه تهیه کرد. برای آشنایی بیشتر با ساده ترین روش کشت زعفران در خانه تا انتهای این مقاله از وب‌سایت زعفرانیه همراه ما باشید.

طرز کاشت زعفران در منزل چگونه است؟

درمان افسردگی با زعفران و خواص آن برای اعصاب موجب شده افراد بسیاری برای کاشت این محصول حتی به صورت جزیی و جهت مصرف روزانه اقدام کنند. لازم است بدانید که برای پرورش یک زعفران خوب و مرغوب حتماً نیازی به مزرعه چندهزارمتری ندارید. برای برداشت این محصول شما می‌توانید در فصل تابستان هر سال، حتی در یک فضای بسیار کوچک نیز زعفران بکارید.

در روش کاشت زعفران در منزل قبل از هر چیزی باید بدانید که زعفران به نور مستقیم خورشید نیاز دارد. نکته مهم دیگر در مورد طرز کاشت زعفران در گلدان و باغچه توجه به میزان آبیاری این محصول است. به‌طورکلی باید گفت که این روش پروش زعفران کار چندان سختی نیست و شما می‌توانید باتوجه‌به مراحل بیان شده در زیر به ساده‌ترین شکل ممکن به کشت زعفران در منزل بپردازید.

آماده کردن محل کشت زعفران1. مرحله اول؛ آماده کردن محل کشت زعفران

اولین قدم در طرز کاشت زعفران در گلدان و باغچه این است که پیش از شروع هر کاری باید بستر خود را برای کشت زعفران آماده نمایید. درصورتی‌که خانه شما باغچه دارد، باید به دنبال فضایی مناسب در آن برای کاشت زعفران در منزل باشید که نور خورشید به‌خوبی به آنجا بتابد.

همچنین درصورتی‌که در آپارتمان زندگی می‌کنید، می‌توانید از یک سبد سوراخ‌دار (سبدهای پلاستیکی میوه) یا یک گلدان سفالی که حتماً کف آن چند سوراخ داشته باشد برای کشت زعفران در منزل استفاده کنید. در این روش تنها کافی است دقت داشته باشید که سبد یا گلدان شما باید نسبتاً بزرگ باشد و حداقل عمق ۲۰ سانتی‌متری داشته باشد.

2. مرحله دوم؛ تهیه پیاز زعفران

در مرحله دوم از طرز کاشت زعفران در گلدان و باغچه توجه به تهیه پیاز زعفران مرغوب و باکیفیت مهم است. در واقع کشت زعفران باکیفیت بدون داشتن پیاز زعفران مرغوب و فاقد بیماری امکان‌پذیر نیست. هر چقدر هم که شما دستورهای مختلف برای آموزش کاشت زعفران در گلدان و خانه را یاد بگیرید و به‌درستی انجام دهید؛ اما درصورتی‌که برای کاشتن این گیاه از پیازهای نامرغوب استفاده کنید تنها زحمات خود را هدر می‌دهید و نمی‌توانید زعفران خوش‌رنگ و خوش‌طعمی را برداشت نمایید.

در روش کاشت زعفران در منزل برای خرید پیاز زعفران مرغوب، وسواس زیادی به خرج دهید و بهترین نمونه آن را تهیه کنید. همچنین بر اساس گلدان یا سبدی که برای کاشت زعفران انتخاب کردید باید حجم مشخصی از پیاز این گیاه را خریداری نمایید؛ برای مثال در یک سبد با عمق ۲۰ سانتی‌متر و ابعاد حدودی ۳۰ در ۳۰ حدوداً به ۲۵ تا ۳۰ پیاز زعفران (تقریباً ۱ کیلو) نیاز دارید.

3. مرحله سوم کاشت زعفران؛ آماده کردن خاک محل کشت3. مرحله سوم کاشت زعفران؛ آماده کردن خاک محل کشت

علاوه بر موارد بیان شده در دو مرحله قبل خاک مناسب نیز نقش بسیار مهمی در کیفیت زعفران به‌دست‌آمده دارد. تهیه خاک مناسب یکی از مراحل مهم در بحث آموزش کاشت زعفران در منزل و گلدان است. جهت کاشت پیازهای زعفران در روش طرز کاشت زعفران در گلدان و باغچه خاک شما باید مخلوطی از شن و ماسه و رس باشد (از هر کدام به میزان سی درصد).

لازم به ذکر است که خاک‌های باغی برای این کار مناسب هستند؛ اما بهتر است آزمایش شوند. همچنین برای سال اول کشت بهتر است کمی کود گاوی پوسیده (به‌اندازه حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از حجم خاک) نیز به خاک اضافه کنید. درصورتی‌که در حجم کم و گلدانی کشت انجام می‌دهید نیازی به این کار نیست. علاوه بر این‌، اگر می‌خواهید در باغچه زعفران بکارید لازم است که خاک باغچه را با یک بیلچه شخم بزنید.

4. مرحله چهارم؛ کاشت پیازهای زعفران

مهم‌ترین مرحله در آموزش کاشت زعفران در منزل و گلدان قراردادن اصولی پیازهای زعفران در خاک سبد، گلدان یا باغچه است. طرز کاشت زعفران در گلدان و باغچه به این صورت است که اگر می‌خواهید پیازها را در گلدان یا سبد بکارید ابتدا به میزان ۱۰ سانتی‌متر از خاکی را که آماده کرده‌اید در کف ظرف بریزید و پس از آن پیازها را در خاک فروکنید. توجه داشته باشید که اولاً پیازها سالم باشند و هیچ لکه یا سیاه‌شدگی بر روی آن‌ها وجود نداشته باشد. دوم اینکه، پیازها بافاصله ۲ تا ۳ سانتی‌متر از یکدیگر کاشته شوند.

در مرحله بعد از کاشتن پیازها به ارتفاع ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر (حداقل ارتفاع خاک روی پیازها باید ۱۵ سانتی‌متر باشد) خاک بر روی پیازها بریزید و مراقب باشید که در حین ریختن خاک، پیازها جابه‌جا نشوند. دقت داشته باشید که آبیاری اول گلدان یا سبد خود را در این مرحله انجام ندهید. در واقع تا اواخر شهریور یا اوایل مهر که هوا سرد می‌شود نباید گیاه را آبیاری کنید.

 

5. مرحله پنجم کاشت زعفران در منزل؛ برداشت زعفران

به‌طورکلی پرورش زعفران در خانه کار چندان سختی نیست و تنها لازم است از گیاه خود به‌خوبی مراقبت نمایید. همان قدر که توجه به طرز کاشت زعفران در گلدان و باغچه مهم است برداشت آن نیز یکی از مراحل مهم در آموزش کاشت زعفران در منزل و گلدان برای تهیه یک زعفران مرغوب خواهد بود. همان‌طور که بیان شد در اواخر شهریور یا اوایل مهر، باید آبیاری اول را بر روی این گیاه انجام دهید. با کاهش دمای هوا، گل‌های زعفران از زیر خاک بیرون می‌آیند.

فصل برداشت گل زعفران در آبان و آذرماه است. بین ۲۰ روز تا حداکثر ۱ ماه بعدازاین زمان آبیاری دوم انجام می‌شود. آبیاری دوم زعفران را زاج آب می‌گویند که باهدف کوددهی انجام می‌شود. توجه داشته باشید که گل‌های زعفران باید دراسرع‌وقت چیده و بخش کلاله نیز باید (رشته‌های قرمز و زرد وسط گل) از آن جدا شوند. در نهایت زعفران شما آماده است و تنها باید این کلاله‌ها را در جایی به‌دوراز تابش نور خورشید یا رطوبت خشک کنید.

بهترین زمان برای کاشت زعفران در منزلبهترین زمان برای کاشت زعفران در منزل

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در خصوص آموزش کاشت زعفران در منزل بدانید انتخاب زمان مناسب برای کاشت پیاز است. به طور معمول و در حالت عادی کاشت زعفران باید قبل از شروع سرما انجام شود. اصولاً ۶ تا ۸ هفته قبل از اینکه سرمای شدید زمستان شروع شود بهترین فرصت برای این کار است. معمولاً گفته می‌شود که بهترین زمان برای کاشت پیاز زعفران بین اواخر خرداد تا اویل مهرماه است.

نکاتی در مورد کاشت زعفران در منزل باید بدانید

باتوجه‌به فواید بی نظیر زعفران برای بدن و همچنین خواص زعفران برای پوست افراد بسیاری علاقه‎مند به کاشت این محصول در خانه هستند. در روش طرز کاشت زعفران در گلدان و باغچه توجه به برخی نکات ساده می‌تواند به کشت بهتر شما در خانه کمک کند. در ادامه به برخی از این نکات ساده؛ اما مهم اشاره شده است:

  • جهت کاشت زعفران در جعبه یا باغچه باید پیازها را بافاصله ۶ سانتی‌متری از هم بکارید تا هر ۱۰ تا ۱۲ پیاز به‌صورت خوشه‌ای شوند. در واقع برای کاشت زعفران در جعبه بهتر است در هر جعبه حدود ۱۰ تا ۱۲ پیاز بکارید تا گیاه شما به‌صورت خوشه‌ای شود.
  • برای پرورش و کاشت زعفران در منزل پیاز آن را در عمق ۷ تا ۱۰ سانتی‌متری خاک بکارید.
  • توجه داشته باشید که گیاه زعفران باید در هر فصل یک‌بار کوددهی شود. اگر هوای منطقه‌ای که زندگی می‌کنید گرم است، بهتر است اوایل پاییز مقداری کود به گیاه اضافه کنید. همچنین درصورتی‌که هوای منطقه شما معتدل است بهتر است بعد از گلدهی به گیاه کود بدهید. این کار به گیاه کمک می‌کند تا مقداری کربوهیدرات در خود ذخیره نماید و تا سال آینده زنده بماند.
  • توجه داشته باشید که ph خاک مورداستفاده برای کاشت زعفران باید حدود ۶ تا ۸ باشد.

هزینه کاشت زعفران در خانه چقدر استهزینه کاشت زعفران در خانه چقدر است؟

مهم‌ترین دغدغه علاقه‌مندان به کشاورزی در خانه آن هم برای کاشت زعفران خوش‌عطر و طعم ایرانی هزینه موردنیاز برای این کار است. کاشت زعفران در منزل هزینه زیادی ندارد. با یادگیری یک روش ساده آموزش کاشت زعفران در گلدان و خانه که معرفی کردیم و صرف چند صدهزار تومان برای خرید پیاز زعفران باکیفیت، چند سبد یا گلدان و مقداری خاک مناسب می‌توانید در خانه یا حتی آپارتمان خودتان زعفران بکارید. در واقع با آموزش طرز کاشت زعفران در گلدان و باغچه شما می‌توانید با مبلغ بسیار کمتری نسبت به خرید زعفران آماده از بازار زعفران اصل را تهیه کنید.

جمع‌بندی

باتوجه‌به آنچه گفته شد پرورش و کاشت زعفران در منزل می‌تواند یک منبع درآمد خوب برای شما ایجاد نماید. از آن جایی که هر بنه این گیاه تنها یک گل می‌دهد و هر گل دارای ۳ کلاله است، برای سوددهی و کسب درآمد از طریق کاشت زعفران لازم است فضای نسبتاً بزرگی را به این کار اختصاص دهید. دوره‌های تخصصی زیادی برای نحوه آموزش و طرز کاشت زعفران در گلدان و باغچه وجود دارد که به کمک آن‎ها می‌توانید ساده ترین روش کشت زعفران در خانه را آموزش ببینید.

اگر دوست دارید این گیاه را در خانه‌پرورش دهید بهتر است کاشت آن را از یک جعبه آغاز کنید و بعد از آموزش کامل کاشت زعفران به سراغ کاشت تخصصی این گیاه ارزشمند بروید. در صورت نیاز به خرید زعفران عمده و کیلویی می‌توانید این گیاه ارزشمند را به‌صورت حضوری یا آنلاین از فروشگاه معتبر زعفرانیه خریداری نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *