آموزش

نحوه تشخیص پیاز زعفران مرغوب از نامرغوب

پیاز زعفران مرغوب

زعفران یا طلای سرخ ایران؛ ادویه‌ای گرانبها که در طی سال‌ها، بازار خرید و فروش گسترده‌ای در بین کشورها ایجاد کرده است. زعفران خواص و فواید زیادی بر سلامتی و نشاط افراد دارد.  این ادویه پر خاصیت هم مثل بسیاری دیگر از گیاهان و ادویه‌جات برای تکثیر و رشد دارای پیاز است که بعد از کشت درست و اصولی سر از خاک بیرون می آورد و رشد می‌کند. انتخاب پیاز زعفران مرغوب در زمان کاشت، باعث بهتر شدن نتیجه کشت و بالا رفتن کیفیت زعفران می‌شود.

یکی از اصول مهم در کشت و پرورش زعفران در خانه یا زمین های کشاورزی نحوه تشخیص پیاز زعفران خوب از نامرغوب است. این تشخیص  کار چندان سختی نیست و با چند دقیقه مطالعه و تحقیق در مجله زعفرانیه می‌توانیم تفاوت این دو را به راحتی تشخیص دهیم. همچنین ویژگی های پیاز زعفران خوب را بررسی می‌کنیم.

پیاز زعفران چیست؟

ناگفته نماند که عامل رشد و تکثیر زعفران، پیاز زعفران یا Corm است. در اواسط مردادماه تا شهریورماه که بهترین زمان برای کاشت است، پیاز زعفران در خاک کاشته می‌شود. پیاز زعفران مرغوب، باید کاملا سالم باشد و خط و خش و یا کندگی روی پوست و بدنه آن نباشد؛ همچنین باید خالی از هرگونه بیماری مثل قارچ و یا کنه باشد. پیاز زعفران به دلیل وجود تفاوت قطر در وسط، ابتدا و انتها، شکل‌های متفاوتی مانند تخم مرغی، بیضوی و دایره‌ای شکل دارد. در میان این اشکال، تخم مرغی رایج‌تر است.

هنگام انتخاب پیاز زعفران مرغوب باید به رنگ و ظاهر آن توجه داشته باشید. رنگ پیاز زعفران سفید است و پوشال‌هایی قهوه‌ای رنگ اطراف آن را احاطه کردند. مزیت پوشال یا الیاف محافظت از پیاز در برابر گرما و سرما است که در نهایت کمک می‌کند رطوبت موجود در پیاز زعفران حفظ شود و تا تابستان زمان بیدارشدن بدون آسیب و سالم بماند.

راه های تشخیص پیاز زعفران خوب از نامرغوبراه های تشخیص پیاز زعفران خوب از نامرغوب

برای تشخیص پیاز زعفران خوب از نامرغوب باید معیار هایی را در نظر داشت و بر اساس آن‌ها پیاز زعفران را بررسی و انتخاب کرد. پنج معیاری که برای بررسی پیاز زعفران مرغوب در نظر می‌گیریم عبارت‌اند از:

1. حجم پوشال پیاز

وجود پوشال در اطراف پیاز زعفران یکی از فاکتورهای موثر بر مرغوبیت آن است. در حالت کلی هر چه میزان پوشال بیشتر باشد، پیاز زعفران کیفیت کمتری دارد. اگر قصد خرید پیاز زعفران مرغوب دارید، پیازی را خریداری کنید که مقدار پوشال متوسط یا کمتری دور پیاز باشد؛ زیرا این عامل نشان دهنده سن کمتر پیاز است و طبیعتا هرچه پیاز جوان‌تر و دارای الیافت به رنگ قهوه‌ای روشن با حجم متوسط و کم باشد، کیفیت زعفران بالاتری خواهد داشت.

 

2. سایز و وزن پیاز

یکی دیگر از راه‌های نحوه تشخیص پیاز زعفران خوب از نامرغوب توجه داشتن به وزن و سایز آن است؛ زیرا کوچک بودن پیاز به این معنا است که کشاورز مقدار آب کافی به زمین نرسانده و پیاز مجبور شده تا از مواد معدنی خودش استفاده کند. در نتیجه پیاز ضعیف است و محصول خوبی را ارائه نخواهد داد. یک پیاز زعفران مرغوب معمولا در قطر 2 تا 3.5 سانتی‌متر در وزن متغیر بین 8 تا 13 گرم است.

قپه ‌ای بودن پیازها فاکتور انتخاب پیاز زعفران مرغوب3. قپه ‌ای بودن پیازها فاکتور انتخاب پیاز زعفران مرغوب

از ویژگی های پیاز زعفران خوب این است که پیازها در مزرعه قپه‌ای نباشند؛ یعنی بیشتر پیازها به هم نچسبیده باشند. اگر پیازها به هم چسببیده و ریز باشند نشانه پیر بودن مزرعه و پیاز با مواد معدنی کم است؛ اما اگر پیازها دانه دانه و درشت بودند هم مزرعه جوان است و هم پیازها مواد معدنی لازم را دارند و آب کافی خوردند. با توجه به نکات گفته شده بهترین پیاز زعفران، پیازی است که درشت و دانه دانه باشد که نشانه جوان بودن مزرعه یا زمین کشاورزی، تغذیه خوب آن و حرفه‌ای بودن کشاورز است.

بعد از کاشته شدن، کیفیت و ارزش زعفران تولیدی از پیازهای جوان، درشت و دانه دانه بسیار بالا خواهد بود.

4. تیره یا روشن بودن رنگ پیاز زعفران

توجه داشتن به ظاهر پیاز بسیار مهم است. باید دقت داشته باشید که پوست یا پوشال دور پیاز زدگی و لکه و آلودگی نداشته باشد و خالی از هرگونه بیماری باشد. علاوه بر این، یک مورد از راه‌های تشخیص پیاز زعفران خوب از نامرغوب رنگ پیاز زعفران است. پیاز زعفران مرغوب دارای رنگ قهوه‌ای روشن یا قهوه‌ای مایل به زرد است. هر چه میزان روشن بودن رنگ پیاز زعفران بیشتر باشد مرغوب‌تر است.

جوانه‌ های پیاز5. جوانه‌ های پیاز

در حالت کلی نحوه تشخیص پیاز زعفران خوب از نامرغوب سخت نیست. یکی دیگر از معیار هایی که در خرید پیاز زعفران باید بررسی کرد تعداد، شکل و رنگ جوانه‌ها است. معمولا تعداد جوانه‌های پیاز زعفران مرغوب بین 5 الی 13 جوانه سالم است که شکل آن‌ها مخروطی و نوک تیز و رنگشان سفید مایل به کرمی است. هنگام خرید و انتخاب پیاز زعفران به این نکته توجه داشته باشد.

6. ریشه پیاز

قطعا همه شما می‌دانید که هرچه ریشه گیاه محکم تر و کلفت تر باشد، مواد معدنی بهتر و بیشتری به گیاه می‌رسند. همچنین گیاه محصولی بهتر و با کیفیت بالاتری ارائه خواهد داد. این قانون درمورد یک پیاز زعفران مرغوب هم صدق می‌کند؛ یعنی هرچه که ریشه‌های پیاز، سالم و قوی‌تر باشند؛ در نهایت زعفران باکیفیت‌تر و مرغوب‌تری خواهیم داشت.

زمان انتقال پیاز زعفران مرغوب

اگر بخواهیم دوره یکساله زندگی پیاز زعفران را تقسیم بندی کنیم به ریشه دادن، گل دادن و خواب گیاه تقسیم می‌شود. اگر قصد جابه‌جایی پیاز زعفران را دارید و یا می‌خواهید پیاز زعفران مرغوب خریداری کنید بهترین زمان برای انتقال دوران خواب آن‌ها است که اگر به طور دقیق‌تر بخواهیم اشاره کنیم اواخر فروردین و اوایل تیر ماه است. البته باید بدانید که نباید پیازها زمان زیادی را بیرون از خاک بمانند؛ زیرا رطوبت موجود در هوا باعث بوجود آمدن قارچ‌های مضر روی پوست پیاز می‌شود.

پاکسازی و ضد عفونی پیاز ها

همان‌طور که گفتیم برای تشخیص پیاز زعفران خوب از نامرغوب یکی از راهکارها سالم بودن پیازها است؛ اما اگر پیازهای شما آلودگی یا ویروس داشته باشند می‌توانید با ضدعفونی کردن، پیازها را پاکسازی کنید و بیماری‌هایی مثل قارچ را از بین ببرید. همچنین اگر می‌خواهید پیاز زعفران مرغوب داشته باشید و در طول سال به مشکلی برنخورید قبل از کاشتن پیازها آن‌ها را ضد عفونی کنید.

فراموش نکنید پیازهایی که بیرون از خاک هستند را در مکانی خنک و دور از هر گونه رطوبت نگهداری کنید. همچنین قبل از کاشت خاک‌های موجود در اطراف و روی پوشال‌ها را جدا کنید.

نکاتی که در خرید پیاز زعفران باید رعایت کنیمنکاتی که در خرید پیاز زعفران باید رعایت کنیم

علاوه بر معیارهای مهمی که باید به آن‌ها توجه کرد؛ باید به نکاتی در هنگام خرید هم توجه داشت تا پیاز زعفران مرغوب تهیه کرد. این نکات عبارت‌اند از:

  • منشا پیاز: درحین خرید باید توجه داشت که پیاز زعفران از مناطق شناخته شده کشت زعفران تهیه شده است.
  • فصل خرید: یکی دیگر از نکات مهم است. قبل از خرید باید به زمان خرید هم دقت داشت که بهترین زمان برای خرید پیاز زعفران مرغوب از اواسط تابستان تا اوایل فصل پاییز است.
  • مراکز خرید معتبر: در هنگام خرید باید توجه کرد که از منابع و مراکز معتبر و شناخته شده‌ای خرید کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

جمع‌بندی

ما در این مقاله به نحوه تشخیص پیاز زعفران خوب از نامرغوب پرداختیم و متوجه شدیم برای داشتن زعفران باکیفیت و خوب باید در کاشت پیاز زعفران دقت بالایی به خرج دهیم و قبل از خرید نسبت به ویژگی های پیاز زعفران خوب اطلاعات لازم را داشته باشیم. کشت زعفران خوب و باکیفیت به پیاز زعفران مرغوب و مزرعه‌ای جوان نیاز دارد. کشاورزهای با تجربه، مزارع با امکانات بالا و کارکنان خبره از جمله مواردی هستند که در کشت زعفران و به دست آوردن محصولی مرغوب کمک می‌کنند. شرکت زعفرانیه با کادر فنی و مدیریت مجرب زعفران اصل را از دل مزارع درجه یک تهیه می‌کند..

زعفرانیه با تضمین اصالت و کیفیت انواع زعفران، به شما این اطمینان را می‌دهد که از تمامی خواص و ویژگی‌های زعفران بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید با خرید زعفران اصل از زعفرانیه،‌ از خدمات ویژه مانند پشتیبانی 24 ساعته و مشاوره پیش از خرید از طریق تماس با ما بهره‌مند شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *