دانستنی های زعفران

نحوه نگهداری زعفران در خانه؛ بهترین ظرف برای نگهداری آن

نگهداری زعفران در خانه

د قیمت بالا و سختی نگهداری زعفران در خانه آن را به کودکی لوس شبیه کرده که موردعلاقه اطرافیانش است. کوچک‌ترین بی‌توجهی به این کودک می‌تواند آن را به یک موجود غیرقابل‌تحمل تبدیل کند. این گیاه با عطر، رنگ و طعم بی‌نظیری که دارد در صنعت آشپزی کاربرد بسیاری دارد. علاوه‌برآن خواص درمانی زعفران از سرماخوردگی گرفته تا انواع سرطان، آن را به گیاهی محبوب برای افراد تبدیل کرده است.

اهمیت نگهداری از زعفران و انتخاب بهترین ظرف نگهداری زعفران تا زمانی که به دست مشتری برسد و مورداستفاده قرار بگیرد به‌شدت بالا است. شرایط نادرست می‌تواند موجب ازبین‌رفتن رنگ، عطر و خواص این گیاه فوق‌العاده شود. در این مقاله از زعفرانیه با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی شرایط نگهداری از زعفران در خانه برای افزایش ماندگاری زعفران بپردازیم.

چه چیزی به زعفران آسیب می‌زند؟

برای نگهداری زعفران در خانه ابتدا بهتر است عواملی که کیفیت و عطر و بوی زعفران را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند را بشناسیم تا بدانیم که این ادویه ارزشمند خود را باید از چه مواردی دور نگه داریم. برخی از عواملی که می‌توانند به زعفران آسیب برسانند عبارت‌اند از:

  • نور مستقیم که می‌تواند سبب محوشدن رنگ زعفران و کاهش عطروطعم آن شود.
  • گرمای زیاد که می‌تواند موجب خشک‌شدن و آسیب‌دیدن زعفران شود.
  • رطوبت که می‌تواند باعث کپک‌زدن و فاسدشدن زعفران شود.
  • در معرض هوا بودن می‌تواند موجب کاهش کیفیت زعفران شود.

فراموش نکنیم که ارزش بالای زعفران به عطر آن است؛ فلذا حفظ عطر زعفران در نگهداری از آن اولویت خواهد بود و دور نگه داشتن آن از هر چیزی که این عطر و بو را کم کند اهمیت بسیاری دارد.

نگهداری زعفران در خانه؛ چگونه از زعفران نگهداری کنیم؟نگهداری زعفران در خانه؛ چگونه از زعفران نگهداری کنیم؟

همان‌طور که می‌دانید درصورتی‌که زعفران را به‌درستی نگهداری نکنید در مدت کوتاهی کیفیت آن افت کرده و تازگی خود را از دست می‌دهد. همچنین در صورت عدم نگهداری زعفران در خانه به‌صورت اصولی عطروطعم آن کم می‌شود و رنگ آن نیز کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل علاوه بر انتخاب بهترین ظرف نگهداری زعفران، در نگهداری از آن نیز باید نکات زیر را در نظر داشت.

1. زعفران را در معرض نور قرار ندهید

اگر زعفران برای مدت طولانی در معرض نور به‌ویژه نور مستقیم خورشید قرار گیرد به‌مرور رنگ آن تغییر کرده و کیفیت آن نیز کم می‌شود. سعی کنید در صورت نگهداری زعفران در خانه برای محافظت از آن در برابر نور، زعفران را در ظروف شیشه‌ای تیره نگهداری کنید و یا آن را در یک مکان تاریک مانند کابینت یا یخچال قرار دهید.

2.نگهداری زعفران در خانه؛ زعفران را به دور از گرما نگهداری کنید

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند روی ویژگی‌های کیفی زعفران از جمله رنگ و بوی آن و حتی بر روی میزان خواص زعفران نیز اثر منفی بگذارد گرما است. در صورت نگهداری زعفران در خانه حتماً سعی کنید با انتخاب بهترین ظرف نگهداری زعفران آن را در مکانی خنک به‌دوراز گرما و حرارت نگهداری نمایید.

3. زعفران را در مکان خشک قرار دهید

متأسفانه، باید گفت که زعفران خیلی سریع رطوبت را به خود جذب می‌کند و این امر به‌شدت ممکن است کیفیت آن را تحت‌تأثیر قرار دهد. در واقع رطوبت می‌تواند میزان رنگ‌دهی زعفران را تا حد زیادی کاهش داده و همچنین موجب افت عطروطعم آن شود. در صورت نگهداری زعفران در خانه حتماً تلاش کنید برای جلوگیری از نفوذ رطوبت به درون آن با انتخاب بهترین ظرف نگهداری زعفران کیفیت آن را حفظ کنید. ظرف دربسته و نگهداری زعفران در مکان خشک تا حد قابل‌توجهی کیفیت زعفران را حفظ می‌نماید.

 

4. زعفران را در مجاورت هوا قرار ندهید

بسیار مهم است که برای نگهداری زعفران در خانه حتماً از ظرف دربسته و مناسب استفاده نمایید. علاوه بر انتخاب بهترین ظرف نگهداری زعفران باید بعد از هر بار استفاده، درب ظرف را محکم ببندید تا از نفوذ هوا و اکسیژن به درون ظرف جلوگیری شود؛ چرا که اکسیژن یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر کیفیت زعفران است؛ بنابراین جهت افزایش طول عمر و مرغوبیت زعفران لازم است آن را به‌دوراز اکسیژن و هوای آزاد قرار دهید. خواص دارویی زعفران ثابت شده است و برای سلامتی بدن مفید است. باید برای حفظ این خواص و کیفیت زعفران درمجاورت هوا نباشد.

نگهداری زعفران در خانه؛ روش درست نگهداری زعفران خشک شدهنگهداری زعفران در خانه؛ روش درست نگهداری زعفران خشک شده

برای نگهداری زعفران در خانه به‌صورت مناسب و افزایش ماندگاری آن ابتدا باید مطمئن شوید که رشته‌های زعفران به‌خوبی خشک شده باشند. درصورتی‌که زعفران نم داشته باشد، ممکن است خیلی زود خراب شود یا کپک بزند. زعفران خشک شده را اصولاً در یخچال یا فریزر نگهداری می‌کنند. درصورتی‌که شما نیز تصمیم دارید زعفران را در یخچال یا فریزر نگهداری نمایید حتماً هم از ظرف مناسب و بهترین ظرف نگهداری زعفران استفاده کنید و هم نکات نگهداری زعفران را که در بالا به آن اشاره کردیم در نظر داشته باشید.

یخچال و فریزر محیط تاریک و خنک را برای زعفران فراهم می‌کنند؛ اما دارای رطوبت است. همین امر اهمیت استفاده از یک ظرف دربسته و مناسب را دوچندان می‌کند. یک راه بهتر جهت نگهداری زعفران در خانه این است که ابتدا رشته‌های زعفران را درون یک‌تکه فویل آلومینیومی بپیچید، سپس آن را درون یک ظرف سربسته قرار داده و ظرف را در یخچال یا فریزر نگهداری نمایید. در واقع به این صورت علاوه بر محافظت زعفران در برابر نور و گرما از نفوذ هوا و رطوبت به درون آن نیز جلوگیری می‌شود.

روش درست نگهداری زعفران دم‌کرده

عده‌ای از افراد ترجیح می‌دهند که برای یک‌بار مقداری زیادی از رشته‌های زعفران را آسیاب و دم کنند تا هر زمان که به زعفران دم‌کرده احتیاج داشتند، بلافاصله بتوانند به آن دسترسی یابند. لازم است بدانید که زعفران دم‌کرده عمر نسبتاً کوتاهی دارد و نهایتاً بعد از دو الی سه هفته بخش زیادی از عطروطعم خود را از دست می‌دهد. حتماً سعی کنید زعفران دم‌کرده را در یخچال یا فریزر نگهداری نمایید؛ زیرا در صورت بودن در دمای محیط کیفیت زعفران خیلی سریع‌تر از بین می‌رود. ناگفته نماند زعفران با یخ یکی از روش‌های دم کردن آن است که باعث رنگ دهی بالای زعفران می‌شود.

ظرف مناسب نگهداری زعفران در خانهظرف مناسب نگهداری زعفران در خانه

لازم است بدانید که بهترین ظرف نگهداری زعفران، ظروف شیشه‌ای یا فلزی هستند. در حقیقت زعفران در این ظروف هم عطروطعم خود را حفظ می‌کند و هم خواص آن از دست نمی‌رود. همچنین باتوجه‌به نکاتی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم بهتر است این ظرف از خصوصیات زیر نیز برخوردار باشند:

  • بدنه ظرف تیره باشد تا از زعفران در برابر نور محافظت کند.
  • ظرف از نوع دردار و فاقد ترک یا درز باشد و در آن به‌خوبی چفت شود تا از نفوذ اکسیژن و رطوبت به زعفران جلوگیری کند.

علاوه بر این‌ها بسیار مهم است زعفرانی که می‌خرید حتماً تازه و کاملاً خشک شده باشد تا هم کیفیت بالاتری داشته باشد و هم ماندگاری آن بیشتر باشد. زعفران سرگل قائنات دارای برگه تأییدیه از آزمایشگاه است و از لحاظ میزان رنگ‌دهی، عطر و رطوبت کیفیت‌سنجی شده است.

ظرف خاتم زعفران

یکی از ظروف مناسب برای نگهداری زعفران در خانه استفاده از ظروف خاتم فلزی است که به همین منظور طراحی شده و در بازار موجود هستند. این ظروف علاوه بر کیفیت بی‌نظیر دارای طرح خاصی نیز هستند و به همین دلیل محبوبیت بالایی دارند. این ظروف که از جنس برنج ساخته می‌شوند، با استفاده از هنر اصیل خاتم‌کاری و ادغام آن با تولید بسته‌بندی زعفران تولید می‌شوند.

در واقع بسیاری از تولیدکنندگان و تاجران زعفران تمایل دارند تا از ظروف خاتم برای بسته‌بندی زعفران خود استفاده کنند؛ زیرا که این امر در انتخاب مشتریان نیز تأثیر دارد و سبب می‌شود افراد زمانی که زعفران را با این نوع بسته‌بندی در فروشگاه‌ها می‌بینند آن را به دیگر موارد ترجیح دهند.

همچنین ظروف بسته بندی فلزی خاتم زعفران به علت دارابودن جنبه‌های هنری و تاریخی، در سایر کشورها نیز محبوبیت بالایی دارد. این امر موجب می‌شود که صادرکنندگان زعفران ظروف بسته‌بندی خاتم را به‌عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در صادرات این محصول باارزش در نظر داشته باشند.

 

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که در صورت نگهداری زعفران در خانه علاوه بر انتخاب بهترین ظرف نگهداری زعفران، بهترین گزینه این است که ظرف را در کابینت آشپزخانه‌ای که مستقیماً در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرد نگهداری کنید. همچنین می‌توانید از کابینت یا کشوهای چوبی استفاده کنید. فلز به‌راحتی گرما را جذب می‌کند که جذب حرارت می‌تواند به ادویه آسیب برساند و طعم و بوی قوی آن را کاهش دهد. در واقع کابینت‌های چوبی بهترین انتخاب ممکن هستند.

نگهداری زعفران به‌صورت صحیح باعث ماندگاری بیش از دو سال آن می‌شود. بااین‌وجود بهترین زمان استفاده از آن در عرض همان دو سال است؛ زیرا پس از این مدت اکثر خواص خود را از دست می‌دهد. علاوه بر توجه به شرایط نگهداری از زعفران در خانه باید توجه کنید که زعفران خود را از فروشندگان یا فروشگاه‌های اینترنتی زعفران که معتبر هستند خریداری کنید. شرکت زعفرانیه با سال‌ها سابقه درخشان یکی از مراکز معتبر جهت خرید زعفران اصل به‌صورت خرده و عمده است که می‌توانید با خیالی آسوده به‌صورت اینترنتی از این مرکز خرید نمایید.

1 نظر در “نحوه نگهداری زعفران در خانه؛ بهترین ظرف برای نگهداری آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *