آشپزی با زعفران

طرز تهیه حلوا زعفرانی محرم برای 50 نفر

طرز تهیه حلوا زعفرانی

حلوا نوعی شیرینی و یا دسر ایرانی است که از دیرباز در کشورمان طبخ می‌شده است. طرز تهیه حلوا زعفرانی بسیار ساده بوده و در کلیه مراسم مذهبی مانند محرم و ختم‌ها به روش‌های گوناگون تهیه می‌شود. در شهرهای مختلف حلواهای خاص آن شهر با مواد اولیه بومی تهیه می‌شوند؛ ولی نقطه مشترک همه حلواها ترکیب آرد و روغن است.

دقت داشته باید که با مقدار موادی که در این دستور طرز تهیه حلوا قرار گرفته است می‌توانید برای 50 نفر حلوا تهیه کنید. برای آشنایی با نکات مهم پخت حلوا زعفرانی محرم برای 50 نفر و بهترین روش پخت حلوای مجلسی زعفرانی تا انتهای این مقاله از سایت زعفرانیه همراه ما باشید.

طرز تهیه حلوا زعفرانی محرم

حلوا یکی از خوشمزه‌ترین و قدیمی‌ترین دسرهای ایرانی است. این دسر خوش‌طعم و بو و ساده از سفره افطار گرفته تا مراسم ختم و حتی در مراسم عروسی برخی مناطق ایران حضوری پررنگ دارد. طرز تهیه حلوا زعفرانی با مواد مختلف در مناطق مختلف ایران متفاوت است که در این میان حلوای ساده زعفرانی به‌عنوان یک دسر ساده مجلسی بیشترین هوادار را دارد. در این مقاله از زعفرانیه سعی کردیم نکات مهم پخت حلوا زعفرانی برای محرم را با روشی ساده و خوشمزه به شما آموزش دهیم و تمام فوت و فن‌های درست‌کردن حلوا با آرد سفید گندم و تزیین حلوا را به شما بگوییم.

مواد لازم برای تهیه حلوا زعفرانیمواد لازم برای تهیه حلوا زعفرانی (برای 50 نفر)

علاوه بر آشنایی با طرز تهیه حلوا زعفرانی محرم برای 50 نفر لازم است مواد موردنیاز برای تهیه این دسر خوشمزه را نیز فرابگیرید. مواد لازم برای تهیه حلوا زعفرانی مجلسی برای 50 نفر عبارت اند از:

 • زعفران دم‌کرده غلیظ: 10 قاشق غذاخوری
 • شکر: 2 کیلوگرم
 • آب: 8 تا 9 لیوان فرانسوی دسته‌دار
 • گلاب: 13 قاشق غذاخوری
 • پودر هل: 5 قاشق غذاخوری
 • آرد گندم سفید: 2.5 کیلوگرم
 • کره بدون نمک: نیم کیلوگرم
 • روغن‌نباتی: 1.5 کیلوگرم

دقت داشته باشید که با بالارفتن تعداد افراد باید حجم مواد اولیه را به نسبت صحیح افزایش دهید؛ برای مثال، اگر می‌خواهید برای 100 نفر حلوا درست کنید باید مقدار همه مواد در این دستور تهیه را دو برابر کنید.

مواد لازم برای تزیین حلوا زعفرانی برای محرم

علاوه بر توجه به نکات مهم پخت حلوا زعفرانی برای محرم که در طرز تهیه حلوا زعفرانی بسیار مهم است، توجه به تزیین این دسر خوشمزه نیز اهمیت بسیاری دارد. برای تزیین حلوا زعفرانی مجلسی می‌توان از مواد مختلفی استفاده نمود. در این جا به رایج‌ترین موادی که برای تزیین حلوا استفاده می‌شود اشاره شده است.

 • پودر نارگیل: به میزان دلخواه
 • گل محمدی: به میزان دلخواه
 • خلال یا پودر پسته: به میزان دلخواه
 • خلال یا پودر بادام: به میزان دلخواه

مراحل طرز تهیه حلوا زعفرانیمراحل طرز تهیه حلوا زعفرانی

درصورتی‌که تمام مراحل طرز تهیه حلوا زعفرانی را بادقت انجام دهید؛ همچنین تمام مواد اولیه را کاملاً دقیق اندازه‌گیری نمایید در نهایت می‌توانید یک حلوای خانگی خوشمزه را برای اعضای خانواده و مجالس خود تهیه کنید. در زیر به مراحل و نکات مهم پخت حلوا زعفرانی اشاره شده است.

 

1. مرحله اول: شربت یا شهد حلوا را آماده کنید

یکی از نکات مهم پخت حلوا زعفرانی تهیه شربت یا شهد برای آن است. در حقیقت در مرحله اول از طرز تهیه حلوا زعفرانی لذیذ باید شربت حلوا را آماده کنید. برای این منظور، لازم است آب و شکر را در داخل یک قابلمه با هم ترکیب نمایید و قابلمه را روی شعله متوسط قرار دهید. حدود 15 دقیقه منتظر بمانید تا مخلوط آب و شکر بجوشد.

بعد از آن هل، گلاب و زعفران دم‌کرده را به محتویات قابلمه اضافه کنید. حدود 5 دقیقه دیگر نیز منتظر بمانید تا مخلوط آب، شکر، زعفران، هل و گلاب با هم بجوشند و اندکی غلیظ شوند. زمانی که به قوام دلخواه یک شهد رسید شعله را خاموش کنید و قابلمه را کنار بگذارید.

مرحله دوم طرز تهیه حلوا زعفرانی: آرد را تفت دهید2. مرحله دوم طرز تهیه حلوا زعفرانی: آرد را تفت دهید

در مرحله دوم از طرز تهیه حلوا زعفرانی باید آرد گندم ساده را تفت دهید. برای تفت‌دادن آرد یک تابه یا قابلمه سایز مناسب و کاملاً تمیز بردارید. توجه داشته باشید که یکی از نکات مهم پخت حلوا زعفرانی این است که قبل از هر کار دیگری ابتدا آرد را حداقل 2 مرتبه الک کنید تا کاملاً نرم و صاف شود. انجام این کار روند تفت دادن آرد را نیز ساده‌تر کرده و خمیر به دست آمده را سبک‌تر و یکدست‌تر می‌کند.

حال آرد الک شده را داخل تابه یا قابلمه بریزید و به مدت نیم ساعت روی شعله متوسط قرار دهید تا کاملاً تفت‌داده شود. توجه داشته باشید در این مدت لازم است آرد را دائماً هم بزنید تا نسوزد. پیشنهاد می‌کنیم برای هم زدن آرد از قاشق چوبی استفاده نمایید.

کار هم زدن آرد را بر روی شعله تا جایی ادامه دهید که رنگ آرد از سفید به قهوه‌ای روشن تبدیل شود. وقتی آردتان اندکی تیره شد باید روغن و کره را به آن اضافه نمایید و حدود 5 دقیقه دیگر خوب هم بزنید. دقت کنید مخلوط آرد و روغن گلوله نشود و صاف و یکدست باشد.

3. مرحله سوم: شربت را به تابه اضافه کنید

اضافه‌کردن شهد حلوا به مایه حلوا، مرحله سوم از طرز تهیه حلوا زعفرانی است. برای این منظور لازم است شهد یا همان شربت حلوا را از قبل روی شعله قرار دهید تا کاملاً داغ شود. دقت داشته باشید که باید شربت داغ را به‌تدریج و خیلی آرام به ترکیب آرد و روغن اضافه کنید و دائماً مواد را هم بزنید. فراموش نکنید بافت حلوا باید یکدست، نرم، لطیف و چسبناک باشد. یکی دیگر از نکات مهم پخت حلوا زعفرانی این است که می‌توانید برای امتحان‌کردن درستی بافت، ظرف طبخ حلوا را چند بار کج کرده و حلوا را به شکل یک رول منسجم به حالت گهواره‌ای در کف تابه یا قابلمه جابه‌جا کنید.

4. مرحله چهارم طرز تهیه حلوای رعفرانی: حلوای مجلسی زعفرانی را تزیین کنید

حال که با طرز تهیه حلوا زعفرانی لطیف و خوشمزه آشنا شدید لازم است به زیباترین شکل ممکن آن را تزیین کنید. برای این منظور ابتدا باید حلوا را در ظرف زیبا و مناسبی بریزید که از قبل آماده کرده‌اید. سپس، پشت یک قاشق، لبه یک چنگال یا تیغه یک کارد را چرب نموده و با صرف اندکی ذوق و سلیقه بر روی حلوا اشکال زیبایی را ایجاد نمایید. در نهایت بسته به ذائقه می‌توانید با استفاده از پودر نارگیل، گل محمدی، خلال یا پودر پسته و خلال یا پودر بادام سطح حلوا را تزیین کنید.

فوت و فن‌ ها و نکات مهم پخت حلوا زعفرانیفوت و فن‌ ها و نکات مهم پخت حلوا زعفرانی

علاوه بر آشنایی با طرز تهیه حلوا زعفرانی توجه به برخی از فوت و فن‌ها و نکات مهم پخت حلوا زعفرانی می‌تواند به خوشمزه‌تر شدن حلوای شما کمک کند. در ادامه به برخی از این نکات اشاره شده است.

 • هر چقدر زمان قرارگیری آرد یا ترکیب آرد و روغن روی شعله بیش‌تر باشد، حلوای شما تیره‌تر و سیاه‌تر می‌شود.
 • هنگام تفت‌دادن آرد یا هم زدن حلوا روی شعله مراقب باشید مواد داخل تابه ته نگیرد.
 • هرگز شربت سرد را به مخلوط آرد و روغن اضافه نکرده و قبل از افزودن حتماً آن را داغ کنید.
 • پیش از اضافه‌کردن شربت به آرد حتماً شعله را کم کنید تا در حین انجام این کار مایه حلوا ته نگیرد.
 • اگر به‌جای روغن‌نباتی جامد از روغن‌مایع استفاده کنید ممکن است حلوای شما قوام کافی نداشته باشد و پف نکند.
 • بهتر است به‌جای آرد سفید ساده از آرد نان و خصوصاً از آرد نان سنگک استفاده کنید تا بافت حلوا مجلسی‌تر و خواص آن بیشتر شود.
 • مراقب باشید، زیاد در حلوا روغن نریزید. در غیر این صورت، ممکن است حلوا به قوام کافی نرسد و شل و وارفته شود.
 • پس از تفت‌دادن ممکن است آرد گلوله شود. برای ازبین‌بردن این گلوله‌ها و تهیه یک حلوای نرم و لطیف پیشنهاد می‌کنیم یک‌بار آن را از الک رد کنید. سپس، می‌توانید روغن را به آرد تفت‌داده شده اضافه کنید.
 • برای نگهداری حلوا، کافی است آن را داخل یک ظرف در پوشیده قرار دهید یا روی آن را با سلفون یا فویل بپوشانید.

نکات مهم تهیه حلوای زعفرانی برای محرم

باتوجه‌به اینکه حلوا زعفرانی محرم یک دسر ایرانی خوشمزه است، در ماه محرم یکی از نذری‌های اصلی به حساب می‌آید. اگر طبق دستوری که در بالا توضیح دادیم پیش بروید در نهایت یک حلوای خوشمزه خواهید داشت. توجه داشته باشید که در طرز تهیه حلوا زعفرانی محرم باید میزان مواد لازم را به درستی رعایت کنید. با رعایت این مورد و نکات مهم آن یک حلوای نذری مجلسی و خوشمزه خواهید داشت. نکات مهم حلوا زعفرانی محرم عبارت‌اند از:

 • انتخاب آرد سفید مرغوب و در صورت ترکیب با آرد سبوس دار باید از روغن و شربت بیشتری استفاده کنید.
 • برای اینکه رنگ و لعاب حلوای شما عالی شود می‌توانید زعفران را با یخ و بر روی حرارت غیر مستقیم بگذارید تا رنگ دهی بیشتری داشته باشد.
 • برای اینکه حلوا زعفرانی محرم بافت بهتری داشته باشد از هر دو روغن مایع و جامد استفاده کنید.
 • در صورت سفت شدن حلوا می‌توانید کمی آب جوش به آن اضافه کنید.
 • اگر تمایل دارید که خیلی شیرین نباشد می‌توانید از شکر کمتری استفاده کنید.

فراموش نکنید بعد از درست کردن حلوای زعفرانی برای محرم می‌توانید به صورت رولی، داخل نان‌های آماده تارت، ظرف و یا نان‌های مخصوص آن را آماده کنید.

جمع‌بندی

حلوای زعفرانی و ساده یک دسر سنتی و قدیمی ایرانی است. حلوا از قدیم‌الایام شیرینی مراسم ختم و شادی بوده و علت آن هم وجود شیرینی حلوا است که باعث ترشح ماده سروتونین در مغز می‌شود. سروتونین خاصیت آرام‌بخشی و کاهنده استرس دارد.

در این مقاله از زعفرانیه سعی کردیم نکات مهم پخت حلوا زعفرانی برای محرم و طرز تهیه حلوا زعفرانی را برای شما بیان کنیم. به خودتان ایمان داشته باشید که باتوجه‌به روش پخت حلوای مجلسی زعفرانی که بیان شد می‌توانید یک صبحانه یا عصرانه یا میان‌وعده بی‌نظیر را با این شیرینی خوشمزه تهیه کنید. برای این که حلوای شما عطروطعم بی‌نظیری داشته باشد سعی کنید به خرید زعفران اصل از فروشگاه‌های معتبر اقدام کنید. شرکت زعفرانیه با سال‌ها سابقه فروش آنلاین می‌تواند شرایط خریدی مطمئن را برای شما فراهم نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *