دانستنی های زعفران

خواص گل زعفران | گل زعفران برای چی خوبه؟

خواص گل زعفران

زعفران گیاهی است که خاصیت‌های بی‌نظیری دارد. خواص گل زعفران نیز به‌عنوان بخش جدانشدنی از این محصول بسیار بوده و حتی جالب است بدانید که در بسیاری از صنایع هم از آن استفاده می‌شود. در واقع گلبرگ زعفران از نظر مواد معدنی دست‌کمی از خود زعفران ندارد و خواص بی‌شماری را برای سلامتی دارد که به شکل‌های مختلف از جمله دمنوش گل زعفران می‌توان از آن استفاده کرد. برای آشنایی بیشتر با خاصیت گل زعفران تا انتهای این مقاله از زعفرانیه همراه ما باشید.

چیستی و کارایی ‌های گلبرگ زعفران

در گل زعفران به شکل کلی ۳ رشته قرمز وجود دارد که همان کلاله است؛ البته گاهی اوقات این تعداد بیشتر از ۳ رشته می‌شود. اگر دقت کرده باشید در کنار این کلاله‌ها، تعدادی پرچم زرد رنگ و همچنین تعدادی گلبرگ با رنگ بنفش نیز وجود دارد و بقیه قسمت‌های آن اصولاً دور ریخته می‌شود. امروزه محققان چینی تحقیقاتی بر روی اجزای زعفران انجام داده‌اند تا بدانند واقعاً زعفران چیست و چه خواصی دارد. آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که خواص گل زعفران نیز هیچ‌چیزی از خواص کلاله‌های قرمزرنگ و گران‌قیمت زعفران کم ندارد.

به همین علت است که اخیراً گلبرگ‌های بنفش زعفران موردتوجه زیادی از سوی مردم قرار گرفته است و آن را به‌صورت دمنوش گل زعفران مصرف می‌کنند. طبق نتایجی که برای خواص گل زعفران به دست آمد چینی‌ها از گلبرگ زعفران جهت درمان بیماری‌های زیادی استفاده می‌کنند. همچنین لازم است بدانید که گل زعفران کارایی‌هایی دارد که به بخش سلامت و درمان محدود نمی‌شود و در حوزه صنعت نیز کارآمد است و در جهت ایجاد رنگ‌های طبیعی خصوصاً در رنگ‌آمیزی برای لباس‌ها و فرش‌ها بسیار مفید است. در واقع رنگی هم که از گلبرگ‌های زعفران به دست می‌آید به علت آنتوسیانین موجود در زعفران است.

لازم به ذکر است که از رنگ گلبرگ زعفران هم به‌صورت مایع و هم به‌صورت پودر می‌توان استفاده کرد و جالب است که این رنگ‌ها کاملاً خوراکی نیز هستند و برای آشپزی زعفرانی همچون تزیین غذا، ژله و … کاربرد خوبی دارند. نکته مثبت این رنگ‌ها در آنجاست که هیچ‌کدام از مضرات و عوارض رنگ کلاله زعفران را ندارند و جالب‌تر آنکه گلبرگ زعفران از قیمت کمتری نسبت به کلاله زعفران برخوردار است.

مهم ‌ترین خواص گل زعفران چیست؟مهم ‌ترین خواص گل زعفران چیست؟

همان‌طور که بیان شد با گلبرگ زعفران‌ رنگی طبیعی و باکیفیت بیشتر از رنگ کلاله‌های زعفران به دست می‌آید و هزینه کمتری نیز پرداخت می‌شود؛ لذا هنگام خرید زعفران اصل دقت کنید که کدام قسمت آن را نیاز دارید و همان را بخرید تا خریدی خوب و مفید داشته باشید. به‌طورکلی باید گفت که بسیاری از خواص زعفران در گلبرگ زعفران هم وجود دارد و این ارزش تغذیه‌ای گلبرگ زعفران را چندبرابر می‌کند. در ذیل به چند مورد از خواص گل زعفران اشاره شده است.

1. داروی ضد باکتری

همان‌طور که می‌دانید باکتری‌ها همراه با غذا وارد بدن می‌شوند و ایجاد مسمومیت می‌کنند. از جمله خواص گل زعفران می‌توان به‌عنوان داروی ضدباکتری اشاره کرد. در واقع از دمنوش گل زعفران می‌توان برای درمان این نوع از بیماری‌ها به دلیل وجود خواص ضدباکتری آن استفاده کرد.

2. ضد گرفتگی عضلات

منیزیم و فسفری که در گلبرگ زعفران موجود است باعث تقویت سیستم عصبی می‌شود و نمی‌گذارد پیام‌های عصبی مزاحم بر روی عضلات بدن تاثیر بگذارند. در نتیجه از جمله خواص گل زعفران این است که مانع از ایجاد اسپاسم‌های عصبی می‌شود. سدیمی که در گلبرگ زعفران وجود دارد نیز مانع از گرفتگی عضلات می‌شود.

خواص گل زعفران؛ درمان بیماری‌ های قلبی3. خواص گل زعفران؛ درمان بیماری‌ های قلبی

یکی از خواص زعفران برای قلب و بهبود عملکرد آن است. خاصیت آنتی‌اکسیدانی بسیار بالای زعفران سبب حفظ سلامت قلب می‌شود. همچنین گلبرگ‌های این ادویه گران‌قیمت خاصیت آنتی رادیکال بودن دارند و در نتیجه جهت مقابله و مبارزه با رادیکال‌های آزاد که تهدیدی برای قلب و بدن هستند، مفید است.

4. کمک به روند بهبودی سرطان

همان‌طور که قبلاً اشاره شد زعفران دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی است و از ترکیبات فانکشنال برخوردار است. این ترکیبات به روند بهبود سرطان کمک می‌کنند. آنتوسیانین‌هایی که در زعفران وجود دارد باعث می‌شود تا رنگ‌های بنفش، آبی، قرمز در زعفران پدید آید و این ماده به‌خاطر آنتی‌اکسیدان بودن می‌تواند دشمنی جهت مقابله با سرطان محسوب شود. همچنین خوب است بدانید که بیشترین تأثیرات و خواص گل زعفران که تابه‌حال در جهت مبارزه با سرطان دیده شده، مربوط به سرطان کبد می‌شود.

 

5. خاصیت گل زعفران؛ کمک به دستگاه تنفسی

یکی از عناصر موجود در گلبرگ زعفران که موجب افزایش خواص گل زعفران می‌شود روی است. وجود این عنصر در گلبرگ‌های زعفران سبب ایجاد خواص ضد عفونت و مانع از ایجاد بیماری‌های عفونی دستگاه تنفسی می‎شود. سرفه، آسم و برونشیت ازجمله نارسایی‌های دستگاه تنفسی هستند که عامل حیات ما، تنفس را با سختی مواجه می‌کنند. در واقع کروسین، سافرانال و آنتی‌اکسیدان‌هایی که در گلبرگ زعفران وجود دارد مانع از ایجاد این‌گونه اختلال‌ها در تنفس می‌شوند. با استفاده از دمنوش گل زعفران می‌توان به درمان این نوع بیماری‌ها کمک کرد.

افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن6. افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن

داروهایی که برای تقویت سیستم ایمنی بدن به کار می‎روند بر روی ترشح سیتوکنین، هیستامین، ایمنوگلوبولین و تولید گلبول‌های سفید بدن تاثیر می‌گذارند. خواص گل زعفران سبب شده تا گلبرگ زعفران نیز تأثیری مشابه با داروهای تقویت‌کننده سیستم ایمنی برای سیستم دفاعی بدن اجرا کند.

در حقیقت رادیکال‌های آزاد، مولکول‌های مضری هستند که در بدن عموماً در حال تعادل با اکسیژن هستند. آنتی‌اکسیدانی که در گلبرگ زعفران وجود دارد یک محافظ برای بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد ایجاد می‌کند که می‌توان از آن به شکل دمنوش گل زعفران برای افزایش مقاومت سیستم ایمنی بدن استفاده کرد.

7. قاعدگی راحت با خواص گل زعفران

همان‌طور که همه شما می‌دانید در حدود یک هفته تا 10 روز قبل از قاعدگی به دلیل تغییرات هورمونی در بدن درد یا بی حوصلگی به وجود می‌آید. استفاده از گلبرگ زعفران به شکل دمنوش گل زعفران این علائم و نشانه‌های پیش از قاعدگی را کاهش می‌دهد. خواص گل زعفران همچنین در دوران قاعدگی و راحتی خونریزی در این دوران نیز کمک کننده است.

8. درمان اختلالات عصبی و افسردگی با دمنوش گل زعفران

از دیگر خواص گل زعفران باید به درمان اختلالات عصبی اشاره نمود؛ زیرا که در گل زعفران مولکول‌های فعالی از ترکیبات فنولی وجود دارد و فلانوئید و آنتوسیانین نیز دو ماده فنولی هستند که در زعفران وجود دارند. در واقع آنتوسیانین‌ها سبب کاهش درد و ایجاد شادی و نشاط در افراد می‌شوند که برای درمان افسردگی بسیار مفید است.

با تحقیقاتی که درباره گل زعفران انجام شده است مشاهده شده ترکیباتی که در رشته‌های زعفران و گلبرگ آن وجود دارد دقیقاً مشابه داروها و ترکیباتی است که برای درمان استفاده می‌شود. در حقیقت این نشان می‌دهد که زعفران برای شادابی و درمان افسردگی بسیار تاثیر گذار است. همچنین دو ترکیب موجود در زعفران وظیفه دارند هورمون هایی که برای انتقال پیام عصبی استفاده می شوند را کنترل کند.

کاهش فشار خون با خواص گلبرگ زعفران9. کاهش فشار خون با خواص گلبرگ زعفران

در گلبرگ‌های زعفران آنتوسیانین وجود دارد (که این ماده در رنگ‌دانه گلبرگ‌ها موجود است) و به همین علت دارای خاصیت آرامش‌بخش است و یک کاهنده فشارخون به شمار می‌رود. همچنین در گلبرگ زعفران عصاره آبی و اتانولی موجود است که این عامل نیز موجب کاهش فشارخون و کم‌شدن سطح انقباضات می‌شود. از جمله سایر خواص گل زعفران می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • جلوگیری از نابینایی
  • کاهش درد عضلانی
  • افزایش هوش
  • جلوگیری از ریزش مو
  • بهبود الگوهای خواب
  • درمان آلزایمر

جمع‌بندی

در این مطلب سعی کردیم در مورد خواص گل زعفران صحبت کنیم. برای استفاده از خاصیت گل زعفران می‌توانید از آن به‌صورت دمنوش گل زعفران استفاده کنید که در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانید آن را در خانه تهیه کنید. البته توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه این گیاه می‌تواند مضراتی برای شما به همراه داشته باشد؛ بنابراین بهتر است که به‌اندازه مصرف نمایید. شما می‌توانید برای خرید گل زعفران و خرید زعفران کادویی با کارشناسان فروش ما در شرکت زعفرانیه در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *