دانستنی های زعفران

خواص ضد سرطانی زعفران

خواص ضد سرطانی زعفران

سرطان یکی از علل اصلی مرگ و میر در جهان است که سالانه حدود 8 میلیون نفر را می کشد. اخیرا محققان به این نتیجه رسیده اند  که زعفران، حاوی خواص پیشگیری از سرطان است که شامل مواد مهار کننده ی تشکیل تومور و جلوگیری از جهش‌های دی ان ای است که می‌تواند ژن‌های سرطانی را فعال کند. علاوه بر این، نشان داده شده است که زعفران به کاهش اثرات مضر ناشی از داروهای شیمی درمانی کمک می کند.

در مطالعات متعدد، دانشمندان دریافته‌اند که زعفران توانایی منحصربه‌فردی در کاهش و معکوس کردن رشد سرطان دارد. خواص پیشگیری از سرطان زعفران شامل مهار رشد تومورها و جلوگیری از تغییرات شیمیایی در دی ان ای است که می‌تواند ژن‌های سرطانی را فعال کند یا جهش‌های سرطان‌زای جدید را القا کند. علاوه بر این، زعفران به کاهش اثرات مضر ناشی از داروهای شیمی درمانی کمک می کند. داروهای شیمی درمانی می توانند آسیب ژنتیکی را القا کنند که ممکن است منجر به سرطان های جدید شود، شیمی درمانی استاندارد را به یک شمشیر دو لبه تبدیل کرده و اثربخشی آن را محدود می کند. زعفران همراه با توانایی‌های شیمی‌پیشگیری، حاوی مجموعه‌ای از ترکیبات مفید و فعال بیولوژیکی است که نشان داده شده است که از بافت قلب و عروق خونی محافظت می‌کند، تأثیر دیابت و سایر اختلالات متابولیک را کاهش می‌دهد و اختلالات شناختی و خلقی مرتبط را کند یا حتی معکوس می‌کند.

پیشگیری جامع از سرطان

زعفران و ترکیبات آن مدت ها قبل از تبدیل شدن سلول به سلول سرطانی بدخیم شروع به کار می کنند. اولین قدم در توسعه سرطان یا سرطان زایی، نوعی محرک است که تحول بدخیم را آغاز می کند. این ممکن است یک سم محیطی، یک رادیکال اکسیژن سرگردان یا تهاجم با ویروس های خاص باشد. نشان داده شده است که اجزای زعفران به جلوگیری از سرطان زایی ناشی از هر یک از این محرک ها کمک می کند.

در یک مطالعه، مشتقات زعفران کروسین و دی گلوکوزیل کروستین نشان داد که نشانگرهای سلولی تومور را که در سطح سلول‌های آلوده به ویروس ظاهر می‌شوند، در آزمایش‌های آزمایشگاهی مهار می‌کنند. از تشکیل تومور به طور کامل جلوگیری شد که نشان دهنده توانایی آن در جلوگیری از مرحله اولیه سرطان بود همچنین نشان داده شده است که عصاره زعفران و اجزای خاص از آسیب دی ان ای ناشی از رادیکال‌های آزاد، تشعشعات و التهاب جلوگیری می‌کند و در نتیجه خطر تشکیل سرطان جدید را کاهش می‌دهد.

خواص ضد سرطانی زعفران

خواص ضد سرطانی زعفران

از گسترش سریع سلول های سرطانی جلوگیری می کند

هنگامی که یک سلول تحریک شد تا بدخیم شود، سپس تکثیر می‌شود، یا به سرعت و بدون کنترل‌های عادی تکثیر می‌شود تا تومور در حال رشد تولید شود. مطالعات نشان می‌دهد که زعفران می‌تواند تکثیر سلول‌های سرطانی خاص انسان را در کشت سرکوب کند و در برخی موارد معکوس کند.

برای مثال، یک مطالعه قانع‌کننده نشان داده است که سلول‌های سرطانی روده بزرگ که با عصاره زعفران یا جزء اصلی آن، کروسین درمان شده‌اند، کاهش شدید و قابل‌توجهی در تکثیر نشان می‌دهند، به کمتر از 2.8 درصد از میزان مشاهده شده در سلول‌های درمان نشده. کاهش مشابهی در تکثیر در سرطان ریه سلول غیر کوچک و سلول های سرطان سینه در کشت نشان داده شد. 4،9 ذکر این نکته ضروری است که در هیچ یک از این مطالعات زعفران یا ترکیبات آن d را نشان ندادند.

باعث مرگ برنامه ریزی شده سلولی می شود

روش مهم دیگری که در آن می توان سلول های سرطانی را در مسیر خود متوقف کرد، مکانیسمی است که به عنوان آپوپتوز یا مرگ برنامه ریزی شده سلولی شناخته می شود. همه سلول‌های طبیعی بدن حاوی یک برنامه ژنتیکی هستند که سلول را تحت شرایط خاص به مرگ وادار می‌کند. این یک وسیله حیاتی برای از بین بردن سلول های آسیب دیده و جلوگیری از رشد بیش از حد بافت های طبیعی است. با این حال، سلول‌های سرطانی معمولاً پاسخ‌دهی خود را به سیگنال آپوپتوز از دست می‌دهند در نتیجه مرگبار می‌شوند.

نشان داده شده است که زعفران باعث ایجاد آپوپتوز در انواع رده های سلولی سرطانی می شود که به عنوان یک جزء ضروری از هر روش کنترل سرطان یا پیشگیری از سرطان دیده می شود.

از متاستاز جلوگیری می کند

اگر یک سلول سرطانی در تلاش برای سرکوب آن از طریق مسدود کردن تکثیر یا آپوپتوز زنده بماند، ممکن است به تولید مولکول‌های تخصصی ادامه دهد که به تجزیه ماتریکس پروتئین بین سلول‌های سالم کمک می‌کند و به آن اجازه می‌دهد تا به بافت‌های سالم حمله کند. و همچنین یک مکانیسم اصلی در متاستاز، انتشار سلول های بدخیم در سراسر بدن است.

اکنون نشان داده شده است که کروستین سازنده زعفران تولید یکی از انواع مولکولی تجزیه پروتئین، معروف به ماتریکس متالوپروتئیناز را کاهش می دهد.

آنژیوژنز را مسدود می کند

روش دیگری که توسط آن تومورهای در حال رشد قادر به رشد هستند، از طریق القای رشد عروق خونی جدید، فرآیندی به نام رگزایی است. تلاش‌های علمی قابل‌توجهی به تولید داروهایی اختصاص داده شده است که می‌توانند رگ‌زایی را مسدود کنند و در نتیجه تومور در حال رشد از مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز برای حفظ رشد را گرسنه نگه دارند.

مطالعات اخیر از استفاده از عصاره زعفران در کاهش سطح یک مولکول پیام رسانی حیاتی به نام فاکتور رشد اندوتلیال عروقی  حمایت می کند که به طور قابل توجهی تشکیل عروق خونی جدید در تومور را کاهش می دهد.

مطالعات نشان می دهد زعفران از مرگبارترین سرطان انسان جلوگیری می کند

همانطور که خواندید، داده‌های گسترده شواهد قانع‌کننده‌ای ارائه کرده است که نشان می‌دهد زعفران می‌تواند از بسیاری از تغییراتی که منجر به سرطانی شدن یک سلول سالم می‌شود، پیشگیری، کاهش و حتی معکوس کند.

سرطان کبد یک تهدید فزاینده برای سلامت عمومی است که تا حدی نتیجه افزایش تعداد سموم در محیط ما و بخشی نیز نتیجه افزایش شیوع ویروس هپاتیت C به ویژه در افرادی است که در نسل بیبی بوم متولد شده اند.

سرطان ریه یکی دیگر از سرطان‌های مهم است که همچنان یکی از علل اصلی مرگ و میر است، حتی با کاهش میزان مصرف سیگار. اکنون از عصاره زعفران برای کاهش زنده ماندن سلول های سرطانی ریه در کشت استفاده می شود و باعث مرگ سلولی در اثر آپوپتوز می شود.

در مطالعات اخیرسرطان معده، سرطان دیگری که به سرعت در حال افزایش در سراسر جهان است، کروستین آپوپتوز را افزایش داد و پیشرفت تومور را کاهش داد، در حالی که سطح ترکیبات محافظتی خون را که رشد سرطان را سرکوب می‌کنند، افزایش داد.

تا به امروز، زعفران، عصاره‌های آن و اجزای منفرد آن، کروسین، کروستین و سافرانال اثرات پیشگیرانه‌ای را در برابر سرطان‌های ریه، کبد، روده بزرگ، سینه، پانکراس، معده، استخوان و خون نشان داده‌اند. زعفران دارای مشخصات ایمنی چشمگیر است، بدون شواهدی از اثرات سمی بر بافت های سالم یا اثرات مضر بر انعقاد خون.

خلاصه

زعفران ادویه باستانی برای هزاران سال به عنوان یک عامل درمانی و پیشگیری کننده در برابر سرطان، بیماری های قلبی، شرایط متابولیک و سایر شرایطی که امروزه به عنوان علائم پیری شناخته می شوند، مورد استفاده قرار گرفته است.

علم مدرن این کاربردها را تأیید می کند و نشان می دهد که زعفران و مولکول های تشکیل دهنده آن از تعداد بی شماری از بافت ها و اندام های بدن در برابر مواد طبیعی محافظت می کنند.

خرید زعفران با بهترین قیمت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *