دانستنی های زعفران

خواص زعفران برای رحم چیست؟

خواص زعفران برای رحم چیست؟

همان طور که می‌دانید مشکلات رحمی بانوان چه در زمان مجردی و چه بعد از ازدواج همیشه گریبان‌گیر آن‌ها بوده است. مشکلات رحمی را می‌توان با رعایت اصول اولیه همچون تغییر سبک زندگی کنترل کرد. همچنین از خواص زعفران برای رحم نباید غافل شد. در واقع گرم شدن رحم با زعفران موجب می‌شود این فرایند راحت‌تر طی شود. برای آشنایی بیشتر با تاثیر زعفران بر رحم و پریودی تا انتهای این مقاله از زعفرانیه همراه ما باشید.

تأثیر زعفران برای زنان

همان‌طور که بیان شد زعفران خواص بی‌نظیری دارد. در واقع خواص زعفران برای رحم باعث شده زنان جهت کاهش سندرم پیش از قاعدگی و همچنین دردهای شدید، از این ماده غذایی استفاده کنند؛ در حالی که مردان از آن برای جلوگیری از ارگاسم زودرس (انزال زودرس) و ناباروری استفاده می‌کنند.

تاثیر زعفران بر رحم و پریودی و خواص زعفران برای سلامتی اخیراً توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است. اگرچه می‌توان گفت قرن‌ها است که از آن در اقدامات درمانی استفاده می‌شود. به‌طورکلی در روش سنتی مصرف زعفران می‌تواند التهاب، مشکلات گوارشی و شرایطی را که بر سیستم تناسلی زنان تأثیر می‌گذارد را درمان کند. برخی از فواید مصرف زعفران و خواص زعفران برای رحم زنان را در ادامه توضیح می‌دهیم.

تاثیر و خواص زعفران برای رحم و بارداریتاثیر و خواص زعفران برای رحم و بارداری

مصرف زعفران سبب افزایش انقباض دیواره‌های رحم می‌شود و همین موضوع کافی است تا جنین شما در سه ماه اول بارداری سقط شود. پیشنهاد می‌کنیم از دم‌کرده زعفران در این دوران استفاده نکنید. این در حالی است که قبل از اقدام به بارداری توصیه شده از زعفران استفاده نمایید؛ چرا که موجب افزایش میل جنسی زوجین می‌شود. در ادامه به برخی از خواص زعفران برای رحم اشاره شده است.

1. تاثیر زعفران بر رحم و پریودی و اختلال قاعدگی

یکی از مهم‌ترین خواص زعفران برای رحم بهبود اختلالات ناشی از قاعدگی است. همچنین باید اذعان کنیم که زعفران می‌تواند بسیاری از مشکلات و ناهنجاری‌های ناشی از قاعدگی را بهبود ببخشد و منجر به افزایش قابل‌توجه کیفیت زندگی زنان و دختران شود. در واقع یکی از مسائل مهمی که در مورد سلامت زنان وجود دارد و منجر به برهم‌خوردن عملکردهای طبیعی روزمره آن‌ها می‌شود، مسئله اختلالات قاعدگی است. همچنین زعفران می‌تواند به‌عنوان محرک قاعدگی برای زنانی که عادت ماهیانه منظم ندارند، مناسب باشد.

توجه داشته باشید که برهم‌خوردن سیکل قاعدگی می‌تواند ناشی از عوامل بسیار زیادی باشد و یکی از مهم‌ترین آن‌ها سبک زندگی نامناسب است. درهرصورت این اختلال ممکن است برای هر کسی به وجود بیاید و یکی از راه‌های ساده برای غلبه بر آن مصرف زعفران پیش از زمان معمول قاعدگی است.

2. اثر باورنکردنی زعفران بر کاهش اختلالات پیش از قاعدگی (سندروم  PMS)

یکی از خواص زعفران برای رحم که می‌تواند تاثیر بالایی در بهبود عملکردهای فردی و طبیعی زنان داشته باشد کمک به بهبود سندروم قبل از قاعدگی است. سندروم پیش از قاعدگی دارای علامت‌های آزاردهنده‌ای مانند افسردگی، اختلالات گوارشی، اضطراب و دردهای عضلانی است. اغلب افرادی که دچار این سندروم می‌شوند بدون علامت بالینی خاصی هستند و سیر بیماری را به شکل خفیف می‌گذرانند و چیزی در حدود ۲۵ درصد افراد نیاز به درمان پیدا می‌کنند.

در یک کارآزمایی بالینی که توسط عده‌ای از محققان در سال (2008) بر روی 50 زن 20 تا 45 ساله مبتلا به سندروم پیش از قاعدگی انجام شد، نشان داده شد که مصرف 30 میلی‌گرم زعفران در روز و در دو نوبت می‌تواند سبب کاهش 50 درصدی علائم (PMS) در 75 درصد از افراد شود. همچنین در این مطالعه علاوه بر تاثیر زعفران بر رحم و پریودی اثر مصرف زعفران بر افسردگی نیز ارزیابی شد که نتیجه آن کاهش ۵۰ درصدی علائم در ۶۰ درصد از افراد گروه مورد مطالعه بود.

خواص زعفران برای رحم؛ کاهش درد و عوارض قاعدگی3. خواص زعفران برای رحم؛ کاهش درد و عوارض قاعدگی

یکی از مشکلات اصلی قاعدگی اختلال در تولید سروتونین در قبل و بعد از قاعدگی است. در زمان قاعدگی به علت تغییراتی که در ساختار رحم و هورمون‌های جنسی بدن زنان رخ می‌دهد و البته برخی موارد سیستمیک دیگر، شاهد برهم‌خوردن میزان تولید سروتونین هستیم، در واقع این موضوع منجر به مشکلات عدیده‌ای همچون افسردگی، درد، تغییرات خلقی و اشتها و برهم‌خوردن ریتم خواب می‌شود.

در حقیقت سروتونین یکی از مهم‌ترین انتقال‌دهنده‌های عصبی بدن انسان است که بسیاری از فعالیت‌های عادی بدن را کنترل می‌کند. مطالعات انجام شده بر روی خواص زعفران برای رحم نشان می‌دهد که زعفران بر تولید و تنظیم سروتونین مؤثر است و نقش مهمی در بهبود عوارض قاعدگی داشته و تاثیر زعفران بر رحم و پریودی غیرقابل‌انکار است.

 

4. زعفران دارویی ضد بدخیمی‌های رحمی

یکی از خواص زعفران برای رحم این است که این ادویه گران‌قیمت دارای مقادیر زیادی از آنتی‌اکسیدان‌ها مانند کروسین و کروستین است و به همین واسطه می‌توانند رادیکال‌های آزاد تولید شده در بدن را خنثی نماید و از ایجاد سرطان‌های رحمی جلوگیری کند. در واقع سرطان‌ها و بدخیمی‌های رحم یکی از مهم‌ترین اختلالات زنان به شمار می‌آیند که می‌توانند منجر به ناباروری و اختلالات هورمونی و حتی روحی فراوان شوند. خواص زعفران برای زنان کاهش سرطان‌های رحمی و اختلالات بدخیم است.

زایمانی راحت با مصرف زعفران5. زایمانی راحت با مصرف زعفران

از دیرباز زعفران را جهت سهولت زایمان برای خانم‌ها تجویز می‌کردند. پزشکان طب سنتی ایران نیز به این موضوع پی برده بودند که زعفران در افزایش انقباضات رحمی و کمک به باز شدن دهانه رحم نقش مؤثری دارد. در حقیقت هرچه انقباضات رحم در هنگام زایمان بیشتر و سریع‌تر باشند، زایمان با سهولت بیشتری انجام می‌شود.

زکریای رازی در یکی از کتاب‌های معتبرش این مدعا را اثبات می‌کند. او توصیه می‌کند به زنی که زایمان سختی دارد 6 تا 7 گرم زعفران داده شود تا زایمان او با راحتی بیشتری انجام شود. در واقع همین زعفرانی که هنگام وضع حمل به داد مادر می‌رسد؛ اگر در سه ماهه اول بارداری مصرف شود خطر سقط جنین را به همراه دارد.

6. تاثیر زعفران بر تخمک‌گذاری

یکی دیگر از خواص زعفران برای رحم این است که در فرآیند تخمک‌گذاری نیز مؤثر است. در این مورد باید گفت که این اثر به‌صورت مستقیم نیست. در واقع سلول‌های فولیکولی داخل تخمدان، سلول‌های تخمک را درون خود نگهداری می‌کنند. تعداد سلول‌های تخمک از ابتدای تولد مشخص و ثابت است و هر ماه یک تخمک از تخمدان آزاد می‌شود.

به جز این با گذر زمان و در اثر عوامل متعدد ممکن است تعداد پایین تخمک‌های ذخیره کاهش پیدا کند. تاثیر زعفران بر رحم و پریودی این است که با دارابودن بعضی مواد شیمیایی خاص مانند کروسین و طی واکنش‌هایی پیچیده از نابودی این فولیکول‌ها جلوگیری می‌کند.

7. از عفونت رحم جلوگیری می‌کند

از دیگر خواص زعفران برای رحم این است که برای جلوگیری از عفونت رحم بسیار مؤثر است. همان‌طور که می‌دانید سوزش، خارش و همچنین عفونت از مشکلاتی هستند که بسیاری از زنان با آن درگیر هستند. به همین علت استفاده از زعفران می‌تواند علائم عفونت رحم را کاهش دهد.

خواص و ویژگی‌ های زعفران به ‌صورت کلیخواص و ویژگی‌ های زعفران به ‌صورت کلی

به‌طورکلی زعفران ویژگی‌های زیادی دارد و اکثر ما ایرانیان از آن در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنیم. خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی عصاره زعفران می‌تواند به پتانسیل درمانی جهت مسائل مختلف سیستم عصبی پاسخ دهد. بسیاری از مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که زعفران دارای اثرات آنتی‌اکسیدانی، ضد سرطانی، ضدالتهابی و ضد چربی خون در درمان اختلالات گوارشی است. بااین‌وجود اثر ادویه در درمان مشکلات دستگاه گوارش انسان هنوز مورد بررسی و درک قرار نگرفته است.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که زعفران یک ادویه قوی و سرشار از آنتی‌اکسیدان است که با مزایای سلامتی مانند بهبود خلق‌وخو، میل جنسی و عملکرد جنسی و همچنین کاهش علائم PMS و کاهش وزن مرتبط است. همچنین خواص زعفران برای رحم غیرقابل‌انکار است.

این ماده غذایی به‌طورکلی برای اکثر مردم بی‌خطر است و به‌راحتی می‌تواند به رژیم غذایی شما اضافه کند. سعی کنید زعفران را در غذاهای موردعلاقه خود بگنجانید تا از مزایای سلامتی بالقوه آن و تاثیر زعفران بر رحم و پریودی استفاده کنید. همان‌طور که بیان شد گرم شدن رحم با زعفران موجب می‌شود انجام پریودی به‌صورت راحت‌تری ممکن شود. برای خرید زعفران اصل می‌توانید با کارشناسان ما در شرکت زعفرانیه در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *