دانستنی های زعفران

آشنایی با ریشه زعفران؛ خواص ریشه زعفران چیست؟

خواص ریشه زعفران

خواص ریشه زعفران چیست؟ زعفران گیاهی پر از خاصیت‌های شگفت‌انگیز با عطروطعم دلنشین است که همه ما علی‌رغم بالابودن قیمت زعفران تمایل به مصرفش داریم؛ اما زعفران سفید و یا ریشه زعفران نیز دارای خاصیت‌هایی قابل‌توجه است. خواص ریشه‌های زعفران زیاد است؛ اما به علت نبود رنگ‌دانه قرمزرنگ کروسین قادر به ایجاد آن رنگ زیبا در غذاها نیست؛ به همین دلیل قیمت ریشه زعفران نسبت به زعفران نگین و قرمزرنگ کمتر است. اغلب افراد زعفران را طلای سرخ طبیعت می‌دانند که کلیه بخش‌های این محصول فوق‌العاده دارای خواص منحصربه‌فرد است.

طبع ریشه زعفران نیز مانند خود آن گرم بوده و در واقع ریشه زعفران یکی از مهم‌ترین قسمت‌های این گیاه دوست‌داشتنی محسوب می‌شود که امروزه محبوبیت بسیار زیادی در بین کاربران پیدا کرده است. برای آشنایی بیشتر با خواص ریشه زعفران تا انتهای این مقاله از زعفرانیه همراه ما باشید.

ریشه زعفران چیست؟

ریشه زعفران که از آن با نام زعفران سفید یا خامه زعفران نیز یاد می‌شود در خاک قرار نمی‌گیرد. در واقع این محصول بخش انتهایی خامه و کلاله‌های زعفران است. ریشه‌ای که درون خاک جای دارد وظیفه ارائه مواد غذایی و آب را به گل به عهده گرفته و به طور کامل با این بخش متفاوت است. لازم به ذکر است که این دو مورد حتی از نظر ظاهری نیز با هم فرق دارند. 6 برگ مختلف و زیبای گل زعفران در کنار 3 عدد پرچم زرد به ساقه اصلی اتصال پیدا می‌کنند.

زمانی که گلبرگ‌ها را یکی پس از دیگری به طور کامل جدا کنیم کلاله‌های زعفران برای ما مشخص خواهد شد. این بخش زیبا خود ۳ شاخه به رنگ قرمز دارد که آن‌ها نیز به یک کلاله سفیدرنگ اتصال دارند. همین بخش سفید و جذاب را به‌عنوان زعفران سفید، خامه زعفران یا ریشه زعفران می‌شناسند.

شایان‌ذکر است که در بسیاری از موارد کلاله زعفران را به بخش سفید مدنظرمان متصل نگه می‌دارند و سپس مجموعه‌ای از آن‌ها را در یک دسته جداگانه قرار می‌دهند. به این دسته دختر پیچ نیز گفته می‌شود. باتوجه‌به این موارد خیلی ساده می‌توان فهمید که ریشه زعفران از آن چیزی که تاکنون تصور داشته‌اید کاملاً متمایز است. خواص ریشه زعفران بسیار بوده و طبع ریشه زعفران با قسمت اصلی آن تفاوتی ندارد و تنها از نظر ظاهر متفاوت هستند.

خواص ریشه زعفران که باید بدانید!خواص ریشه زعفران که باید بدانید!

حال که به طور کامل با ریشه زعفران یا زعفران سفید آشنا شدیم بهتر است کمی در مورد خواص ریشه زعفران نیز صحبت کنیم. طبع ریشه زعفران مانند طبع قسمت اصلی آن است و این بخش نیز دقیقاً شبیه به کلاله‌های زعفران سرشار از ویتامین‌های گوناگون است؛ به همین علت از آن در موارد مختلفی استفاده می‌شود. از جمله ویتامین‌های بسیار مهمی که در این بخش می‌توان آن‌ها را مشاهده نمود باید به گزینه‌های زیر اشاره کنیم:

 • ویتامین سی
 • ویتامین ب ۱
 • ویتامین ب ۲
 • ویتامین ب ۶

علاوه بر این موارد زعفران سفید یا ریشه زعفران دارای یک‌سری مواد مهم دیگر همچون آهن و کلسیم نیز است. طبیعتاً میزان این مواد نسبت به میزان آن‌ها در کلاله‌ها کمتر خواهد بود. لازم به ذکر است که ریشه برخلاف رشته‌های سرخ‌رنگ زعفران دارای مقدار کمتری کروسین است و به‌خاطر همین رنگ‌دهی پایین‌تری دارد؛ زیرا کروسین عامل اصلی رنگ‌دهی زعفران است.

از جمله اصلی‌ترین خواص ریشه‌های زعفران باید به موارد مهمی همچون شادابی پوست، بهبود توان جنسی و همچنین کمک به تقویت قلب اشاره نمود. باتوجه‌به این موارد جای تعجبی ندارد که امروزه اغلب کاربران به دنبال خرید زعفران اصل و باکیفیت هستند. تحقیقات مختلف نشان داده‌اند که زعفران و حتی ریشه آن می‌تواند در زمینه بهبود مشکلات مربوط به افسردگی نیز مؤثر باشد؛ بنابراین درصورتی‌که با این مشکل مهم دست‌وپنجه نرم می‌کنید استفاده از بخش‌های مختلف زعفران را به‌هیچ‌وجه از یاد نبرید.

طبع ریشه زعفران؛ خواص دارویی و درمانی زعفران

خواص دارویی و درمانی ریشه زعفران دقیقاً مشابه خواص زعفران است؛ زیرا طبع ریشه زعفران نیز دقیقاً همانند قسمت اصلی زعفران است و ریشه زعفران همانند کلاله دارای املاح و ترکیبات معدنی نظیر کلسیم، آهن، منگنز و دارای انواع ویتامین‌ها مانند C, B1 ,B2 ,B6 است. البته طبیعی است که این مواد و خواص ریشه زعفران به نسبت کلاله (قرمزی زعفران) اندکی کمتر باشند. در واقع ریشه زعفران نسبت به کلاله دارای کروسین کمتری بوده و در نتیجه قدرت رنگ‌دهی آن نیز بسیار کمتر است. برخی از خواص دارویی و درمانی ریشه زعفران به شرح بیان شده در زیر است.

 • تقویت قلب و عروق
 • آرام‌بخش و ضدافسردگی
 • ضدالتهاب و حساسیت‌های چشمی
 • تقویت معده و دستگاه گوارش
 • تقویت مغز و حافظه
 • تقویت قوای جنسی
 • شادابی پوست

خواص ریشه زعفران؛ ریشه زعفران چه کاربردی دارد؟خواص ریشه زعفران؛ ریشه زعفران چه کاربردی دارد؟

خواص ریشه زعفران همانند خواص زعفران، هر چند به مقدار کمتر است. به همین دلیل می‌توان در مواقعی که رنگ‌دهی زعفران مدنظر نیست و تنها خواص درمانی زعفران موردتوجه است از آن استفاده نمود. با وجود یکی بودن طبع ریشه زعفران با قسمت اصلی آن، استفاده از آن به‌جای زعفران در این‌گونه مواقع صرفه اقتصادی نیز دارد؛ زیرا که ریشه زعفران نسبت به زعفران نگین با قیمت کمتری عرضه می‌شود.

یکی از موارد کاربرد ریشه زعفران این است که در تهیه غذاهایی که فقط طعم و عطر زعفران ملاک است از قبیل ته‌دیگ، شیرینی، سوپ، خورشت، شربت و دم‌نوش‌هایی که مواد رنگی دیگری اضافه می‌کنیم، می‌توان از ریشه زعفران استفاده نمود.

علاوه بر خواص ریشه‌های زعفران و کاربردهای درمانیِ به‌صرفه آن می‌توان از آن در صنایع مختلف از جمله داروسازی، شکلات‌سازی و آرایشی و بهداشتی استفاده نمود. فراموش نکنید ریشه زعفران مانند زعفران سرگل، هم خوراکی است و هم خاصیت دارویی دارد.

دمنوش ‌هایی که از ریشه زعفران تهیه می‌شود

علاوه بر یکی بودن طبع ریشه زعفران با قسمت اصلی آن، ریشه زعفران را به دلیل عطروطعم بی‌نظیر با بسیاری از ادویه‌های گیاهی دیگر ترکیب می‌کنند که هریک ویژگی‌ها و فواید خاص خود را دارد. لازم به ذکر است که علاوه بر خواص ریشه زعفران که در بالا بیان شد برخی از دمنوش‌ها را نیز می‌توان باریشه زعفران تهیه نمود که به شرح زیر است:

 • دمنوش ریشه زعفران و گلاب
 • دمنوش ریشه زعفران و هل
 • دمنوش ریشه زعفران و دارچین
 • دمنوش ریشه زعفران و زنجبیل
 • دمنوش ریشه زعفران و رازیانه

همچنین ریشه را به‌صورت سالم می‌توانید در کنار دیگر گیاهان دارویی ذکر شده برای تهیه دمنوش استفاده کنید؛ اما برای مصرف در انواع غذا باید آن را آسیاب نمود.

تفاوت قیمت ریشه زعفران با زعفرانتفاوت قیمت ریشه زعفران با زعفران

قیمت ریشه زعفران نسبت به سایر انواع زعفران به‌مراتب ارزان‌تر و پایین‌ترین است و حدوداً یک‌سوم قیمت زعفران سرگل است؛ اما خواص و طبع ریشه زعفران با زعفران سرگل درجه یک متفاوت نیست؛ لذا پیشنهاد می‌شود در مصارفی که هدف رنگ‌دهی مد نظرتان نیست و صرفاً قصد استفاده از عطر، طعم و خاصیت زعفران را دارید از ریشه زعفران استفاده نمایید؛ زیرا که مقرون‌به‌صرفه‏تر است. به‌عنوان‌مثال برای تهیه چای زعفرانی، می‌توانید از زعفران سفید استفاد  کنید تا از خواص ریشه زعفران بهره‌مند شوید.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالب بیان شده می‌توان گفت که تمام بخش‌های گل زعفران مانند کلاله‌ها، زردی زعفران، گلبرگ زعفران، ریشه زعفران و… سرشار از خاصیت هستند و از آن‌ها در صنایع مختلف جهت تولید انواع خوراکی، رنگ‌ها و داروها استفاده می‌شود. خواص ریشه زعفران و طبع ریشه زعفران همان خواص و طبع زعفران است؛ ولی قدرت رنگ‌دهی آن بسیار کمتر است. در واقع مزیت ریشه نسبت به زعفران پوشال، سرگل، نگین و… مقرون‌به‌صرفه بودن قیمت ریشه زعفران است که تقریباً خاصیت‌های زعفران را دارد. همان‌طور که بیان شد از ریشه زعفران می‌توانید برای تهیه دمنوش و همچنین در آشپزی استفاده کنید.

امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید، شما می‌توانید با مراجعه روزانه به سایت زعفرانیه اطلاعات جدید و تازه‌ای پیرامون زعفران، زرشک، عناب و دیگر میوه‌ها و گیاهان دارویی و سبک زندگی سالم به دست آورید. هدف ما در شرکت زعفرانیه این است تا محصولات سالم و ارگانیک را تقدیمتان کنیم و از طرفی با تولید محتوای غنی، کمک کنیم تا جامعه‌ای آگاه‌تر و سالم‌تر داشته باشیم. با دیدن از فروشگاه می‌توانید محصول موردنظر خود را با کیفیت بالا و قیمت مناسب تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *