آموزش

بهترین روش های خشک کردن زعفران که باید بدانید!

بهترین روش های خشک کردن زعفران

زعفران یکی از ارزشمندترین و مفیدترین ادویه‌های جهان است. یکی از عوامل بسیار مهم در کیفیت زعفران، نحوه خشک کردن زعفران است. گل زعفران از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که اغلب کلاله‌های آن را برای مصرف خشک می‌کنند؛ ولی گاهی گلبرگ‌های آن را نیز خشک می‌کنند و آن را مصرف می‌کنند. اهمیت خشک کردن زعفران باتوجه‌به اینکه این مورد تأثیر زیادی بر روی طعم، رنگ و کیفیت زعفران دارد، بسیار زیاد است.

زعفران یکی از حساس‌ترین گیاهان نسب به نور و گرما به‌حساب می‌آید؛ به همین دلیل باید به نحوه خشک‌کردن آن توجه زیادی کرد. چه مزرعه زعفران داشته باشید، چه به‌صورت خانگی زعفران کشت می‌کنید، باید با بهترین روش های خشک کردن زعفران آشنا شوید. در این مقاله از وب‌سایت زعفرانیه با ما همراه باشید تا با بهترین روش‌هایی که برای خشک‌کردن زعفران از آن‌ها استفاده می‌شود، آشنا شویم.

زعفران خشک شده چگونه باید باشد؟

ممکن است برای بسیاری این سؤال پیش بیاید که زعفران را تا چه اندازه باید خشک کرد؟ زعفران خشک شده چه شکلی باید داشته باشد؟ یا اینکه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ به ساده‌ترین زبان می‌توان گفت زعفرانی خشک است که هنگامی که کلاله آن را خم می‌کنیم، منعطف نباشد و بشکند. رطوبت یک زعفران خشک شده باکیفیت باید حدود 5 الی 10 درصد باشد. زمانی که رنگ زعفرانتان قرمز شد می‌توانید آن را تست کنید و ببینید که خشک شده است یا خیر.

اهمیت خشک کردن زعفران بسیار زیاد است که باتوجه‌به همین موضوع باید بهترین روش های خشک کردن زعفران را شناخت. زعفران خشک شده را بهتر است در ظروف مناسب قرار دهید و آن را بسته بندی کنید. برای اینکه کیفیت زعفران شما حفظ شود، باید با بهترین روش ها برای نگهداری زعفران در خانه آشنایی کافی را داشته باشید.

بهترین روش های خشک کردن زعفرانبهترین روش های خشک کردن زعفران

زعفران یکی از گیاهان محبوب و پرطرف‌دار در کشور ما به‌حساب می‌آید. همه به دنبال پیداکردن یک زعفران باکیفیت هستند که طعم و رنگ خوبی داشته باشد. یکی از مسائل مهمی که بر روی کیفیت زعفران تأثیرگذار است، نحوه خشک کردن زعفران است. به همین دلیل باید با بهترین روش های خشک کردن زعفران آشنا باشید. برای خشک‌کردن زعفران از انواع روش‌های خانگی و روش‌های مدرن استفاده می‌شود. زعفران یک کالای لوکس و گرانقیمت به حساب می‌آید و هر روزه دستگاه‌های جدیدی برای خشک‌کردن آن نیز به معرفی می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع روش‌های خشک‌کردن زعفران آشنا شویم.

 

1. روش سنتی خشک کردن زعفران

در این روش از خشک‌کردن زعفران که به‌راحتی در خانه قابل‌اجرا است در مرحله اول باید کلاله‌های زعفران را از آن جدا کرد. سپس باید ظرفی با عمق کم را با پارچه‌ای تمیز بپوشانید. سپس زعفران‌ها را بر روی آن قرار دهید و روی آن را با دستمال‌کاغذی بپوشانید. حدود چهار الی هفت روز طول می‌کشد تا زعفران‌ها خشک شوند. در این زمان باید به دمای محیط توجه زیادی کنید. درصورتی‌که در این مدت زعفران‌ها را در محیطی گرم قرار دهید، ممکن است کپک بزنند.

در این روش اگر از یک سبد که دارای منافذ ریز است، استفاده کنید، بهتر هم می‌شود. همچنین برای اینکه تهویه مناسبی برای خشک‌شدن زعفران به وجود آورید، می‌توانید سبد را از سقف آویزان کنید. برخی از کشاورزان قدیمی در روش سنتی زعفران‌های خود را در برابر نور خورشید قرار می‌دادند تا با این روش خشک شود. باید توجه داشت به دلیل اینکه زعفران قابل شستشو نیست در این نمونه از بهترین روش های خشک کردن زعفران باید به تمیزی و بهداشت دقت زیادی شود. برای این کار باید بهترین روش های پاک کردن زعفران را بشناسید.

خشک کردن با بخاری2. خشک کردن با بخاری

یکی دیگر از روش‌های سنتی که با آن می‌توانید زعفران‌های خود را در خانه خشک کنید، استفاده از بخاری است. این مورد می‌تواند یکی از بهترین روش های خشک کردن زعفران در مقیاس کم باشد. این روش بسیار ساده است و پس از اینکه کلاله‌های زعفران را جدا کردید می‌توانید آن‌ها را بر روی یک سینی یا پارچه تمیز پخش کنید و بر روی بخاری باحرارت کم قرار دهید. البته این روش ممکن است مقداری از کیفیت زعفران را کاهش دهد و باعث اندکی تغییر رنگ شود. همچنین احتمال آلوده‌شدن زعفران‌ها در این روش وجود دارد.

3. استفاده از دستگاه زعفران خشک کن (اسپانیایی)

دستگاه زعفران خشک‌کن را که به روش اسپانیایی معروف است به‌راحتی می‌توانید در خانه هم سرپا کنید. در این روش باید قفسه‌ای را روبه‌روی بخاری قرار دهید و بین قفسه‌ها سینی، توری یا کاغذ نسوز قرار دهید. دمای بخاری را باید بر روی 65 درجه قرار دهید. بعد از این کلاله‌های زعفران را بر روی یکی از طبقه‌ها قرار دادید، حدود 15 الی بیست دیقه صبر کنید و سپس آن را به یک طبقه دیگر منتقل کنید. این کار را باید حدود سه یا چهار بار انجام دهید تا زعفران را کاملا خشک شود. در این روش باید پنکه هم روشن کرد تا تهویه هوا را انجام دهد.

این نحوه خشک کردن زعفران کیفیت زعفران را حفظ می‌کند و مدت‌زمان کمی را برای خشک‌کردن نیاز دارد به همین دلیل یکی از بهترین روش های خشک کردن زعفران به‌حساب می‌آید. البته این روش معایبی نیز دارد؛ مانند اینکه حجم کار بالایی دارد و ممکن است زعفران را با اندکی تغییر رنگ همراه کند.

بهترین روش های خشک کردن زعفران؛ استفاده از ماکروویو4. بهترین روش های خشک کردن زعفران؛ استفاده از ماکروویو

ماکروویو باتوجه‌به اینکه زمان بسیار کمی برای خشک‌کردن زعفران‌ها نیاز دارد و درعین‌حال کیفیت زعفران را حفظ می‌کند، تبدیل به یکی از بهترین روش های خشک کردن زعفران شده است. شعاع‌های ماکروویو حتی می‌توانند به ازبین‌بردن میکروب‌های احتمالی نیز کمک کنند. این روش هیچ تأثیر منفی بر روی رنگ و طعم زعفران ندارد؛ به همین دلیل افراد بسیاری در خانه از این روش برای خشک‌کردن زعفران استفاده می‌کنند.

در این نحوه خشک کردن زعفران باید زعفران‌ها را بر روی سینی مایکرویو قرار دهید. سپس انرژی مایکرویو را بر روی انرژی ۷۰۳ وات تنظیم کنید. برای خشک‌شدن زعفران‌ها به حدود 2 الی 3 دقیقه زمان نیاز دارید. بهتر است باتوجه‌به اهمیت خشک کردن زعفران به‌صورت مرتب زعفران‌ها را چک کنید تا آن‌ها را زیادی خشک نکنید.

5. نحوه خشک کردن زعفران؛ خشک کن خانگی

ممکن است بسیاری از شما در خانه‌هایتان دستگاه خشک‌کن داشته باشید. این دستگاه‌ها علاوه بر اینکه می‌توانند انواع میوه را خشک کنند، یکی از بهترین روش های خشک کردن زعفران نیز هستند. باتوجه‌به ترموستات و رطوبت سنجی که دستگاه‌ها دارند از سوختن و کپک‌زدن زعفران جلوگیری می‌کنند. این دستگاه‌ها به شما کمک می‌کنند تا دور ریزی کمی داشته باشد و با زحمت کمی بتوانید زعفران‌های خود را به‌آسانی خشک کنید. پس از اتمام خشک کردن زعفران باید به نحوه نگهداری زعفران در خانه نیز توجه کنید.

خشک کن تونلی6. خشک کن تونلی

یکی دیگر از روش‌هایی که برای خشک‌کردن زعفران از آن استفاده می‌شود، خشک‌کن‌های تونلی است. در این نحوه خشک کردن زعفران که به انتقال هوا هم معروف است، ابتدا زعفران‌ها را در برابر هوای داغ قرار می‌دهیم و این باعث می‌شود تا زعفران‌ها نیمی از رطوبت خود را از دست بدهند. پس از این زعفران‌ها را در مجاورت فشار هوای زیاد قرار می‌دهیم تا بقیه رطوبت خود را نیز از دست بدهند.

7. بهترین روش های خشک کردن زعفران؛ خشک کردن به روش اتویی

یکی دیگر از بهترین روش های خشک کردن زعفران، روش اتویی است. زعفرانی بسیار باکیفیت است که کلاله‌های آن به‌صورت کاملاً صاف خشک شده باشد و هیچ پیچ‌خوردگی ای نداشته باشد. با فشار فیزیکی بر روی زعفران‌ها می‌توان این کار را انجام داد. برای صاف‌شدن کلاله‌ها می‌توانید زعفران را بین دو صفحه فلزی یا  ام‌دی‌اف قرار دهید و در حد چند ثانیه آن‌ها را تحت‌فشار قرار دهید. توجه داشته باشید که این فشار نباید باعث له‌شدن زعفران‌ها شود.

خشک ‌کردن با دستگاه‌های صنعتی

باتوجه‌به اهمیت خشک کردن زعفران، دستگاه‌های صنعتی مختلفی به وجود آمده است که فرایند خشک‌کردن زعفران را بسیار آسان‌تر کرده‌اند و زعفرانی باکیفیت خوب نیز تحویل می‌دهند. یک زعفران با کیفیت به همراه محصولات مرتبط با آن می‌تواند از بهترین هدایا برای دید و بازدید باشد. باتوجه‌به اهمیت کیفیت زعفران، امروزه استفاده از دستگاه‌های خشک‌کن صنعتی تبدیل به یکی از بهترین روش های خشک کردن زعفران شده است. برخی از این دستگاه‌ها به‌صورت زیر هستند:

  • دستگاه خشک‌کن خورشیدی: این دستگاه از طریق جذب شعاع‌های خورشید باعث می‌شود تا رطوبت از زعفران‌ها گرفته شود و خشک شوند.
  • خشک‌کردن با انتقال هوا: در این نمونه از دستگاه‌ها، زعفران مستقیماً در ارتباط با هوای گرم قرار می‌گیرد. این دستگاه با کمک نیروی باد و باتوجه‌به اختلاف جرمی که گلبرگ و کلاله‌های زعفران را با یکدیگر دارند، آن‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند و در نهایت یک زعفران خشک شده باکیفیت به ما تحویل می‌دهد.
  • خشک‌کن‌های تحت خلأ یا خشک‌کردن با فشار هوا: این نحوه خشک کردن زعفران برای مواقعی کاربردی است که حرارت ممکن است به محصول آسیب برساند و این روش از این مشکل پیشگیری می‌کند. این دستگاه می تواند یکی از بهترین روش های خشک کردن زعفران باشد.

جمع‌بندی

زعفران یکی از ارزشمندترین ادویه‌های جهان و ایران است که همه به دنبال تهیه یک نمونه مرغوب و باکیفیت از آن هستند. یکی از مهم‌ترین مسائلی که بر روی کیفیت زعفران تأثیر می‌گذارد، نحوه خشک کردن زعفران است. اهمیت خشک کردن زعفران بسیار زیاد است؛ زیرا می‌تواند تأثیر مستقیم بر روی طعم و رنگ زعفران بگذارد و هیچ‌کس علاقه‌ای به دریافت زعفران بی‌کیفیت ندارد. روش‌های مختلفی برای خشک‌کردن زعفران وجود دارد که شما باید تلاش کنید از بهترین روش های خشک کردن زعفران استفاده کنید تا کیفیت محصول شما کاهش نیابد.

اگر قصد تهیه یک زعفران باکیفیت را دارید که با بهترین روش‌ها آماده و بسته‌بندی‌شده باشد، زعفرانیه بهترین انتخاب برای شما است. زعفرانیه در تمام مراحل تولید محصولات خود از اصولی‌ترین روش‌ها استفاده می‌کند تا بهترین محصول را به دست مشتریان خود برساند. برای مشاهده محصولات مختلف ما می‌توانید به بخش فروشگاه مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *